leczenie zatok

Leczenie zatok. Jakie leki warto stosować?

Choroba zatok potrafi dać się we znaki, skutecznie pogarszając komfort życia. Sile bóle głowy, katar i niedrożność nosa – to tylko niektóre dolegliwości, których chcielibyśmy się pozbyć za wszelką cenę. Na szczęście, w walce z infekcją pomagają nam leki.

Środki farmakologiczne

W leczeniu zatok najczęściej stosuje się środki farmakologiczne. Pomagają one w objawowym zwalczaniu choroby, prowadząc do zniesienia obrzęku błony śluzowej nosa, odetkania ujść zatok, a tym samym do zniwelowania stanu zapalnego. Standardowy proces leczenia trwa ok. 10 dni. W jego trakcie, przydatne okazują się przede wszystkim preparaty medyczne, stanowiące kombinację leków przeciwzapalnych oraz obkurczających śluzówkę nosa. Możemy je nabyć w prosty sposób w aptece internetowej – np. łódzkiej aptece OLMED.

Z jakich leków szczególnie warto skorzystać? Wśród najpopularniejszych, niesteroidowych medykamentów o właściwościach przeciwzapalnych, warto wymienić ibuprofen. Poza niwelowaniem stanów zapalnych, działa on przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W udrożnieniu nosa pomaga również pseudoefedryna. Często substancje te występują łącznie, tworząc skuteczne specyfiki w walce z bólem zatok.

Środki oczyszczające

W przypadku infekcji, cenną alternatywą (bądź uzupełnieniem) dla środków typowo farmakologicznych, okazują się środki udrożniające nos i zatoki.

Są to przeważnie wszelkiego typu hipertoniczne roztwory na bazie wody morskiej, posiadające postać aerozolu – komentuje ekspert apteki internetowej OLMED.

Co uzyskujemy, oczyszczając zatoki? Po pierwsze, pozbywamy się przyczyny zapalenia. Ponadto, odblokowujemy drogi oddechowe, co wpływa na poprawę naszego samopoczucia, zwiększając skuteczność leczenia. Alternatywę dla wód w aerozolu stanowią środki niwelujące przekrwienie śluzówki nosa, a także inhalacje (np. z zastosowaniem olejków eterycznych) i ciepłe kompresy.

Antybiotyki i nie tylko

Kiedy standardowe metody leczenia zawodzą, a objawy ulegają nasileniu, niezbędna okaże się pomoc lekarska.

W większości przypadków wiąże się to z podjęciem antybiotykoterapii i wykupieniem odpowiednich leków na receptę – informuje ekspert OLMED.

Co w przypadku, gdy i to nie pomoże? Wówczas pacjent zostaje skierowany na szczegółowe badania specjalistyczne. W naprawdę poważnych przypadkach zachorowań, poza środkami farmakologicznymi, niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna. Jej charakter zależy głównie od przyczyny problemów. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą: korekcja przegrody nosowej, małżowin, polipektomia (usuwanie polipów wewnątrz nosa) oraz operacje endoskopowe zatok.

Materiał partnera