odlezyny

Leczenie i zapobieganie odleżynom

Odleżyny to bardzo powszechna dolegliwość pojawiająca się u osób, które, z różnych przyczyn, zmuszone są do długiego leżenia w jednej pozycji. Zmiany na skórze i widoczne rany są bardzo trudne do zagojenia i niosą za sobą duży ból i poczucie ogromnego dyskomfortu. Tak ważne jest więc to, by odpowiednio pielęgnować chorego i nie pozostawiać go samemu sobie. Istnieją profilaktyczne działania, które zmniejszą dolegliwości i które należy wdrażać natychmiast, jak tylko pojawią się pierwsze symptomy odleżyn. Najczęściej jest to widoczne zaczerwienienie skóry, które z czasem może stawać się coraz ciemniejsze, co jest jasnym sygnałem tego, że tkanki zaczynają powoli obumierać.

Profilaktyka odleżyn

Niezwykle istotne są działania profilaktyczne u pacjentów, u których pojawiają się pierwsze objawy odleżyn. Zmiana pozycji co najmniej raz na dwie godziny pozwoli uniknąć bólu i zapobiegnie powstawaniu ran. Zmiany ułożenia ciała osoba chora może wykonywać samodzielnie, lepiej jednak, kiedy asystuje mu osoba trzecia, która nada ciału odpowiednią pozycję. Dobrze jest zadbać o to, by chory nie leżał całkiem na boku, ponieważ ucisk w tych partiach może spowodować pojawienie się odleżyn w miejscu, w którym miednica łączy się z kością udową, a jest to szczególnie bolesne dla samych pacjentów. Lepiej nie zostawiać chorego zbyt długo w pozycji siedzącej, ponieważ może on się samoistnie zsuwać i powodować duże uciski na dolne partie pleców.

Kolejną ważną kwestią jest oklepywanie chorych w celu usprawnienia krążenia. Niektórzy chorzy są bardziej narażeni na odleżyny i tych należy oklepywać co najmniej kilka razy dziennie. Zabieg ten wykonywać delikatnie, nie masować, ani nie uciskać skóry, ponieważ może to przynieść odwrotny od zamierzonego efekt.

Leczenie odleżyn to również ciągła obserwacja ciała chorego. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących sygnałów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje dedykowane działania i nie dopuści do rozwoju odleżyn.

Przy pielęgnacji osoby narażonej na odleżyny należy postępować niezwykle ostrożnie i delikatnie: zalecane jest mycie ciała mydłem o wartości pH 5.5, stosowanie miękkich ręczników oraz delikatne wycieranie chorego bez uciskania ciała, zwracając przy tym szczególną uwagę na fałdy skórne.

Leczenie odleżyn

Zastanawiając się nad tym, jak leczyć odleżyny, warto zapoznać się z wiedzą ekspertów ze strony: http://www.dlaspecjalistow.mojarana.pl/pl/a/zastosowanie-opatrunkow-w-leczeniu-odlezyn,należy również rozpocząć od ustalenia stopnia zaawansowania tego schorzenia, ponieważ tylko wtedy można wdrożyć odpowiednią terapię. Lekarz pomoże zakwalifikować stopień odleżyn i dopiero wtedy można zacząć stosowanie leczenia. Najczęściej stosuje się opatrunki, które zapewniają idealne środowisko do gojenia się ran odleżynowych, ściśle do nich przylegając i zapewniając wilgotne otoczenie, które pozwala na szybką regenerację skóry. W zaawansowanych etapach odleżyn konieczne jest wprowadzenie leków przeciwbólowych oraz zastosowanie antybiotykoterapii, która uśmierzy ból osoby chorej, zmagającej się z odleżynami.

Zalecane powszechnie jest również stosowanie specjalnego materaca przeciwodleżynowego, który pozwala zapobiec powstawaniu głębokich ran. Nawet najlepszy technologicznie materac nie zastąpi jednak opieki i wsparcia najbliższych, którzy będą w stanie odpowiednio pielęgnować osobę chorą i nie dopuszczą do pojawienia się tego schorzenia, poprzez regularną opiekę, prawidłową pielęgnacje i stosowanie się do zaleceń lekarza oraz personelu medycznego, niezależnie od tego, czy pacjent przebywa w swoim domu, czy też w szpitalu.