laryngolog

Laryngolog prywatnie Kraków – w czym się specjalizuje?

Laryngologia oraz otolaryngologia zajmują się wszelkimi schorzeniami związanymi z nosem, zatokami, gardłem, krtanią oraz uszami. Do laryngologa udajemy się w celach profilaktycznych oraz diagnostycznych, aby leczyć choroby narządów głowy oraz szyi, jak i również w przypadku problemów z narządami zmysłów – węchu, smaku, równowagi oraz słuchu. Laryngolog prywatnie Kraków za pomocą badania określi przyczynę występujących u pacjenta objawów.

lekarz laryngolog

 

Nigdy nie należy bagatelizować niepokojących objawów związanych z narządami głowy oraz szyi, ponieważ mogą być one początkiem wielu nieprzyjemnych schorzeń i chorób. Profilaktyka – a przede wszystkim odpowiednio zdiagnozowany problem – pozwoli na szybką reakcję i leczenie.

 

Kiedy należy udać się do laryngologa lub otolaryngologa?

Przede wszystkim, gdy zauważymy u siebie pogorszenie słuchu, ból ucha, szumy uszne oraz w przypadku znalezienia się w uchu ciała obcego. Niepokojące mogą być również zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Ponadto, warto udać się do specjalisty w przypadku bólu zatok, przewlekłego nieżytu nosa, polipa w nosie, skrzywionej przegrody nosowej, częstego krwawienia z nosa oraz  znalezienia się w jamie nosowej ciała obcego. Laryngolog prywatnie Kraków pomaga pozbyć się uciążliwego chrapania. Ponadto, udziela pomocy pacjentowi, u którego występuje bezdech nocny, trudności z połykaniem oraz problemy z głosem. Nigdy nie należy bagatelizować podejrzenia u siebie nowotworu. Wizyta w poradni otolaryngologicznej pozwoli na szybką diagnozę i odpowiednie leczenie.

 

Jakie badania wykonuje laryngolog oraz otolaryngolog?

Badanie lekarskie polega na sprawdzaniu stanu ucha środkowego oraz błony bębenkowej przez lekarza – wykonuje on je za pomocą wziernika. Odpowiednie testy pozwolą natomiast na sprawdzenie drożności trąbki słuchowej. Wziernik służy również  do badania nosa, czyli oglądania przedniego odcinka jamy nosowej. Laryngolog posługując się szpatułką, ogląda gardło oraz jamę ustną. W przypadku alarmujących objawów, lekarz zlecić może dodatkowe badania.

Badanie błędnika – inaczej badanie wideonystagmograficzne (VNG) – polega na rejestracji ruchów oczopląsowych gałek ocznych. Wykonuje się je w przypadku występowania u pacjenta zawrotów głowy oraz problemów z równowagą.

Audiometria – umożliwia sprecyzowanie stopnia osłabienia słuchu. Badanie to polega na umieszczeniu pacjenta w specjalnej kabinie, w której panuje cisza akustyczna. Za pomocą słuchawek sprawdza się jaki najcichszy dźwięk jest w stanie osoba badana usłyszeć.

Materiał partnera