kaszel

Kaszel u najmłodszych – szybka reakcja i leczenie

Kaszel jest standardowym objawem świadczącym o wystąpieniu infekcji wirusowej. Na tego typu dolegliwości narażone są w szczególności dzieci, które niekoniecznie słuchają dorosłych w kwestii właściwego ubioru. Grypa, ponieważ to z tą chorobą kojarzony jest kaszel, najczęściej dręczy dzieci w okolicach jesieni, lub zimy. Ogólnie przyjętych sposobów na kaszel u dzieci jest kilka, ale tych naprawdę skutecznych jest niewiele.

Rozpoznaj rodzaj kaszlu u dziecka

W pierwszej kolejności należy rozpoznać rodzaj kaszlu, który wystąpił u Twojego dziecka. Jest ich kilka, a każdy charakteryzuje się odmiennymi cechami, dlatego nie trudno je poprawnie zdiagnozować. Właściwe rozpoznanie pozwoli na ocenę sytuacji i podanie odpowiedniego leku, lub podjęcie decyzji o pójściu z dzieckiem do lekarza specjalisty.

Czym charakteryzuje się kaszel suchy?

Suchy kaszel u dziecka należy utożsamiać bezpośrednio z infekcją dróg oddechowych. Pojawia się on już na początku choroby, ale może również dokuczać na sam koniec. W zależności od intensywności infekcji, dziecko pokasłuje tylko od czasu do czasu lub męczy się zdecydowanie częściej. Szczególną uwagę na dzieci należy zwrócić również w nocy, ponieważ wówczas nasila się uczucie duszności i zwiększa potrzeba kasłania.

Suchy kaszel zaniknie w ciągu kilku dni po chorobie, dlatego objawem tym nie należy się w pierwszej fazie przejmować. Interweniować powinniśmy jedynie wtedy, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Konieczna może okazać się wtedy pomoc lekarska.

Mokry kaszel u dzieci – mamy do czynienia z chorobą

Równocześnie z rozwojem choroby, w drogach oddechowych zbiera się duża ilość wydzieliny, której organizm regularnie próbuje się pozbyć. Mamy wtedy do czynienia z kaszlem mokrym, który wiąże się bezpośrednio z odkrztuszaniem przez dziecko zalegającej substancji. W sytuacji wystąpienia mokrego kaszlu u dziecka konieczne jest regularne czyszczenie noska, a także wysokie układanie dziecka do snu.

Zabiegi profilaktyczne tego typu znacząco ułatwią dziecku odkrztuszanie i jednoczesne oczyszczanie się organizmu malca z drobnoustrojów, co będzie miało wpływ na szybkie wyzdrowienie.

Syrop na mokry kaszel u dzieci – czy warto stosować?

Dzieci są wybrednymi pacjentami, jeżeli chodzi o zastosowane sposoby leczenia. Wiele preparatów domowych im zwyczajnie nie smakuje, co może utrudnić podanie im odpowiedniego specyfiku. Z tego względu nie warto leczenia opierać wyłącznie o domowe sposoby leczenia.

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tej sytuacji syrop na mokry kaszel u dzieci. Większość preparatów tego typu wyprodukowano w oparciu o naturalne składniki, dlatego nie musisz obawiać się, że dostarczysz do organizmu dziecka niechciane, szkodliwe substancje. Syrop znacząco różni się smakiem od sposobów propagowanych przez nasze babcie, dlatego dzieci są w stanie przyjąć odpowiednią dawkę leku bez kręcenia nosem. Jako jeden z wyróżniających się na rynku syropów na kaszel u dzieci pragniemy wskazać syrop Pelavo (więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://akademianiechorowania.pl/produkty/).

Inne rodzaje kaszlu u dzieci

Kaszel krztuszący również może świadczyć o wystąpieniu choroby. Zapalenie oskrzelików rozwija się najczęściej w wyniku zakażenia wirusowego, którym dziecko mogło zarazić się w szkole lub przedszkolu. Kaszel ten szczególnie niebezpieczny jest dla niemowląt, ponieważ ich nieustannie rozwijające się drogi oddechowe zatykane są już przez bardzo małe ilości wydzieliny. Jeżeli dojdzie do całkowitego zamknięcia dróg oddechowych jak najszybciej należy zawieźć dziecko do szpitala w celu zasięgnięcia specjalistycznej pomocy lekarskiej.

Napadowy kaszel u dzieci związany jest z wystąpieniem z alergią wziewną. Występuje z reguły wraz z bardzo obfitym katarem i uporczywym kichaniem. W zależności od miejsca, w którym dziecko odczuwa objawy, alergia może dotyczyć tego, co posiadamy w domu (ciężkie zasłony pełne kurzu, zwierzęta z sierścią), lub na zewnątrz (pyłki roślin i traw). Najczęściej z kaszlem alergicznym u dzieci możemy spotkać się po wysiłku fizycznym. Warto pamiętać, że w alergii nie występują objawy charakterystyczne dla zakażenia dróg oddechowych.

Co w sytuacji, gdy kaszel u dziecka nie ustępuje?

Jeżeli wszystkie możliwe do zastosowania sposoby zawiodły, konieczna jest pomoc lekarska. Wizyta u doświadczonego specjalisty nie tylko pozwoli odpocząć dziecku od dręczącego kaszlu, ale pomoże również wskazać bezpośrednią przyczynę problemów. Przy wyborze zarówno preparatów sugeruj się opiniami innych rodziców, aby podjąć możliwie najlepsze decyzje.

Materiał partnera