kobieta trzyma awokado

Jak zadbać o prawidłowe pH skóry twarzy?

Równowaga kwasowo-zasadowa skóry ma niebagatelny wpływ na jej kondycję. Przesuszenie i uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie, nadmiar sebum, zaskórniki czy zmiany zapalne to tylko niektóre objawy mogące świadczyć o zaburzeniu jej właściwego odczynu. Jak dbać o prawidłowe pH skóry twarzy?

Czym jest pH skóry?

Parametr pH to ilościowa miara przeznaczona do określania odczynu roztworów wodnych – stopnia ich kwasowości i zasadowości. Jego wartość wyrażana jest w odniesieniu do 14-stopniowej skali pH, gdzie:

 • wartość 7 oznacza odczyn obojętny,
 • wartości od 0 do 7 – odczyn kwasowy,
 • wartości powyżej 7 – odczyn zasadowy.

Naturalny odczyn stratum corneum, czyli najbardziej zewnętrznej, wierzchniej warstwy skóry, jest lekko kwaśny i waha się między pH 4-6. Nieprzypadkowo. Kwaśny płaszcz „okrywający” skórę działa bakteriostatycznie i chroni ją przed działaniem patogennych drobnoustrojów. Ponadto tworzy także sprzyjające środowisko dla aktywności enzymów, mających kluczowe znaczenie w syntezie i utrzymywaniu bariery naskórkowej, tj. beta-glukocerebrozydazy oraz sfingomielinazy.

Co wpływa na pH skóry twarzy?

Wartość pH skóry może ulegać zmianom. Jej odczyn determinują endogenne czynniki, takie jak płeć, wiek czy rodzaj i karnacja skóry, ale też czynniki egzogenne, takie jak np.:

 • pielęgnacja,
 • dieta,
 • przyjmowane leki,
 • jakość powierza – stopień zanieczyszczenia i wilgotność,
 • promieniowanie UV,
 • styl życia,
 • jakość wody kranowej.

Ich działanie, w określonych przypadkach, może negatywnie odbijać się na skórze, prowadząc do zmiany jej odczynu. Zaburzone pH skóry, zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie, prowadzi do rozregulowania jej pracy oraz upośledzenia funkcji obronnych. Oprócz tego doprowadza też do zaburzenia równowagi pierwszej linii obrony skóry – czyli jej mikrobiomu.

Zaburzone pH skóry twarzy – objawy

Objawy, które powinny zwrócić uwagę w przypadku zbyt niskiego odczynu to przede wszystkim nadprodukcja łoju, a co za tym idzie, często wysyp zmian zapalnych, zaskórników otwartych i zamkniętych. W przypadku odczynu alkaicznego, czyli zbyt wysokiego, charakterystyczne są z kolei:

 • przesuszenie i odwodnienie skóry,
 • uczucie ściągnięcia,
 • matowość i ziemistość,
 • podrażnienia,
 • zaczerwienienie skóry,
 • nadprodukcja sebum,
 • zaostrzenie zmian zapalnych i chorób skóry.

Jak zadbać o prawidłowe pH skóry twarzy?

Utrzymanie prawidłowego odczynu skóry ma niebagatelne znaczenie dla jej właściwej kondycji, a tym samym dobrego wyglądu. Jak zadbać o prawidłowe pH skóry twarzy z pomocą kosmetyków? Wbrew pozorom nie jest to trudne – wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Do oczyszczania skóry twarzy należy wybierać produkty z zawartością łagodnie działających substancji powierzchniowo-czynnych. Znaleźć je można w ofercie wielu renomowanych marek kosmeceutyków, np. Cell Fusion C Expert: https://www.4skin.pl/sklep/marki/cell-fusion-c-expert. Dobrze więc sprawdzać skład produktów – unikać należy produktów z SLS, SLES, ALS, MLS oraz działających alkaicznie mydeł. W ich miejsce wybierać warto wybierać kosmetyki bazujące np. na Coco Glucoside, Lauryl Glucoside, Decyl Glucoside czy Cocamidopropyl Betaine. Przykładem produktu łagodnie działającego jest np. żel Cell Fusion C Expert: https://www.4skin.pl/produkt/cell-fusion-c-expert-ph-biome-gel-cleanser-oczyszczajacy-zel-dla-skory-z-uszkodzona-bariera-hydrolipidowa-210-ml/, bardzo dobrze sprawdzający się również przy przywracaniu prawidłowego pH skóry.

Nawet w przypadku tak delikatnie działających produktów, warto po etapie oczyszczania twarzy sięgnąć po toniki. Pomogą one przywrócić skórze równowagę, wesprą funkcje barierowe, a ponadto przygotują ją do kolejnych etapów pielęgnacji. Warto pamiętać, że nie każdy alkohol w INCI jest szkodliwy dla skóry. Wśród bezpiecznych znajdują się np. alkohol cetylowy, benzylowy, stearylowy czy fenyloetylowy. Produkty tonizujące, niezaburzające naturalnego pH skóry, znaleźć można np. w ofercie wspomnianej marki Cell Fusion C Expert, ale też wśród propozycji wielu innych producentów kosmeceutyków. Ich szeroki wybór, uwzględniający różne potrzeby skóry, dostępny jest np. na stronie https://www.4skin.pl/.

Częstym błędem prowadzącym do zaburzenia prawidłowego odczynu skóry jest także niewłaściwe użytkowanie kosmetyków – stosowanie niezgodnie z zaleceniami producenta lub sięganie po zbyt wysokie stężenia składników aktywnych. Warto pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej – zwłaszcza w przypadku pielęgnacji skóry.

Materiał partnera