apteka

Jak wybrać dobrą aptekę?

Przed tym dylematem staje każdy z nas – i nie tylko w sytuacji, gdy nagle zachorujemy czy jesteśmy poza domem. Oferta farmaceutyczna jest dziś bardzo bogata, zwykle w pobliżu domu znaleźć możemy co najmniej kilka konkurencyjnych aptek i nie za bardzo wiemy, czemu akurat wybrać tę, a nie inną. Na co zatem powinno się zwrócić uwagę przy wyborze apteki?

Dlaczego apteka jest taka ważna?

Niektórzy być może nie przywiązują szczególnej wagi do tego, w której aptece zaopatrują się w leki, ale może to być wielki błąd. Przecież od farmaceutów, niemal w równym stopniu co od lekarzy, zależy zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. Dlatego warto powierzyć je we właściwe ręce. Farmaceuci realizują recepty przepisane przez lekarzy, ale też wydają leki bez recepty oraz inne preparaty. A wszyscy chcemy, by do naszych rąk trafiały tylko te właściwe wyroby.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze apteki na początek warto zapytać o zdanie rodzinę, przyjaciół czy sąsiadów. Być może mają sprawdzone placówki, które mogą nam polecić. Ciekawe opinie o aptekach znaleźć możemy również w Internecie. Pacjenci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi, po wizycie w aptece. Kiedy już sami wybierzemy się do danej apteki, warto zwrócić uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim na obsługę – na to, czy personel jest miły i profesjonalny, czy farmaceuci chętnie odpowiadają na pytania i służą poradą przy wyborze konkretnych preparatów. Często przecież wybieramy się do apteki znając jedynie objawy choroby – i mamy nadzieję, że farmaceuta podsunie nam skuteczny lek bez konieczności wizyty u lekarza. Pracownicy dobrej apteki są przygotowani na tego typu sytuacje. Jak zauważa specjalistka z apteki w Pułtusku, dobry farmaceuta powinien nie tylko mieć kompleksową wiedzę na temat oferowanych leków, ale też być cierpliwą i życzliwą osobą. Do apteki często trafiają osoby starsze czy chore – do każdej z nich trzeba podejść z sercem i wyrozumiałością. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w aptece? Na pewno na asortyment. Dużym plusem będzie, jeśli apteka jest dobrze zaopatrzona i znaleźć w niej można bogaty wybór leków, ale także kosmetyki i dermokosmetyki różnych marek, środki higieniczne, szczepionki, suplementy diety czy sprzęt medyczny taki jak glukometry i ciśnieniomierze. Zachętą dla Pacjentów będzie na pewno również przyjazne wnętrze apteki oraz miejsce do krótkiego odpoczynku. Dla niektórych argumentem przemawiającym za daną apteką mogą być nagrody i wyróżnienia – na przykład Anioły Farmacji.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, nim ostatecznie zdecydujemy, w której aptece będziemy się zaopatrywać.