probiotyki

Jak przechowywać probiotyk?

Temperatura pokojowa jest dla probiotyków zabójcza

Probiotyki, czyli (zgodnie z definicją stworzoną przez Światową Organizację Zdrowia) żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na zdrowie gospodarza, stosowane mogą być także profilaktycznie – są bowiem całkowicie bezpieczne. Stają się jednak niezbędne w określonych sytuacjach.

Pierwszą z nich jest antybiotykoterapia, która z jednej strony eliminuje chorobotwórcze drobnoustroje, ale z drugiej – wyniszcza także prawidłową florę bakteryjną, złożoną w przypadku pochwy głównie z pałeczek kwasu mlekowego. Drugą jest długotrwały stres, który niekorzystnie odbija się na zdrowiu całego organizmu. W przypadku dobroczynnych bakterii probiotycznych stres wpływa na znaczne zmniejszenie ich liczby. Probiotyki warto stosować również po wakacjach, szczególnie takich, podczas których nie unikałyśmy pływania w basenie, morzu czy jeziorze. Wówczas pH pochwy mogło ulec niekorzystnym zmianom (ze względu na wilgoć, wysokie temperatury czy inne warunki higieniczne), warto więc przywrócić je do naturalnego stanu.

Zmiany hormonalne – wynikające m.in. ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej, okresu ciąży czy czasu połogu – również są wskazaniem do zastosowania probiotyków ginekologicznych. W tym czasie osłabia się flora bakteryjna pochwy, a to sprzyja powstawaniu i rozwijaniu się różnego rodzaju infekcji. Także wszelkie podrażnienia okolic intymnych czy nieprzyjemne upławy, które są skutkiem stosowania źle dobranych kosmetyków (nienaturalnych, drażniących, o niekorzystnym pH), powinny wpłynąć na nasze zainteresowanie odpowiednimi specyfikami probiotycznymi. Osłabianie flory bakteryjnej może w końcu doprowadzić do zakażeń.

Jak przechowywać probiotyki?

Zakup odpowiedniego produktu probiotycznego (dokładnie przebadanego, w pełni bezpiecznego i skutecznego, zmniejszającego liczbę chorobotwórczych drobnoustrojów, przywracającego naturalną równowagę mikrobiologiczną pochwy oraz normalizującego wydzielinę z pochwy, tak jak np. Lactovaginal, www.lactovaginal.pl), to pierwszy krok do odzyskania dobrego stanu zdrowia okolic intymnych.

Warto jednak wiedzieć, że w probiotykach zawarte są żywe kultury bakterii (zazwyczaj pałeczki kwasu mlekowego), które mają ograniczony czas działania. Jeśli specyfik nie jest odpowiednio przechowywany, jego skuteczność nie jest pewna. Dla przykładu: bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), zawarte w probiotykach, w temperaturze pokojowej przetrwają maksymalnie cztery tygodnie. Właściwości prozdrowotne zakupionego probiotyku zapewni zatem przechowywanie go w lodówce.

Materiał partnera