Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Kobiety często bardzo długo poszukują odpowiedniego rodzaju antykoncepcji. Nie każda z metod bowiem ma pożądany wpływ na ich organizm. Niewłaściwe dobrana antykoncepcja może prowadzić do nudności, spadku libido, plamień między cyklami czy różnego rodzaju bóli. Jednym z popularnych sposobów zapobiegania ciąży są plastry antykoncepcyjne.

Czym są plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne są jedną z metod antykoncepcji, których główną zaletą jest ochrona wątroby. Plastry przykleja się na skórze, dlatego hormony trafiają od razu do krwioobiegu. Ich skład nie różni się niczym od pigułek antykoncepcyjnych. Tak samo jak one, zawierają dwa hormony, a dokładniej estrogen i progestagen. Jednak dzięki omijaniu układu pokarmowego, są dużo zdrowsze i bezpieczniejsze dla organizmu – komentuje nasz ekspert z Gabinetu ginekologiczno-położniczego w Białymstoku.

Działanie plastrów antykoncepcyjnych

Działanie plastrów antykoncepcyjnych polega na uwalnianiu hormonów, które – tak jak wspomniano – przenikają od razu do krwioobiegu. Tym samym zapobiegają owulacji, czyli uwalnianiu komórki jajowej z jajnika. Nie może dojść do zapłodnienia, a kobieta nie musi się martwić możliwością zajścia w ciążę.

Jak używać plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne należy przykleić na skórę, dopiero wtedy rozpoczną swoje działanie. W porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych, nie trzeba o nich pamiętać codziennie. Kiedy trzeba je zastosować? W pierwszym dniu cyklu, a następnie po tygodniu – wymienić plaster na nowy. Aby nie doprowadzić do podrażnień na skórze, najlepiej jest za każdym razem wybierać nowe miejsca do naklejenia plastra antykoncepcyjnego. Tak jak w przypadku pigułek hormonalnych, po 21 dniach kobieta robi przerwę w stosowaniu antykoncepcji, aby pojawiła się menstruacja. Potem powtarzamy cały cykl od nowa. Plastry należy przyklejać na czystej skórze, bez żadnych znamion, brodawek czy oparzeń słonecznych. Najbardziej polecane miejsca to plecy, pośladki, ramiona oraz okolice bikini. Niedopuszczalne jest stosowanie plastrów na piersiach.

Materiał partnera