inhalator

Jak dobrze wybrać inhalator?

Inhalacja, nazywana też nebulizacją, to taka metoda przyjmowania leków, dzięki której trafiają one bezpośrednio do układu oddechowego. Ten sposób podawania niezbędnych medykamentów w chorobach dróg oddechowych pozwala na szybsze ich działanie, a jednocześnie jest oszczędnością – dawki podawane dokładnie w zainfekowane miejsce są mniejsze niż w środkach stosowanych doustnie, których składniki docierają we właściwe miejsce dopiero z krwią.

Aby wybrać najlepszy inhalator należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne – mówi specjalista z Apteki Miro. Aspekty takie jak waga urządzenia, czy jego wygląd są zdecydowanie mniej ważne, szczególnie podczas doraźnego stosowania nebulizatora w warunkach domowych. A zatem na co patrzeć?

Średnia wielkość wytwarzanych cząsteczek

Parametr ten oznaczany jest skrótem MMAD, z ang. Mass Median Aerodynamic Diameter i wyrażany jest w mikrometrach (µm). Zakresy MMAD danego inhalatora pozwalają nam określić wielkość wytwarzanych cząsteczek, a w konsekwencji zasięg leku podawanego za pomocą konkretnego inhalatora. Cząsteczki mniejsze niż 1 µm pozostają w powietrzu i mogą być wdychane, natomiast większe niż 5 µm są ciężkie, dlatego opadają i najczęściej osiadają w górnym odcinku dróg oddechowych lub nawet już w ustach. Jeżeli chcemy, by lek docierał aż do płuc chorego, warto wybrać nebulizator o jak najmniejszych wartościach MMAD.

Rodzaj inhalatora

Nebulizatory dzielą się na pneumatyczne i ultradźwiękowe. Do zastosowań domowych poleca się przede wszystkim inhalatory pneumatyczne, ze względu na szerszy zakres zastosowań. Nebulizatory ultradźwiękowe pozwalają na aplikowanie wyłącznie soli fizjologicznej i ewentualnie niektórych leków, przeznaczonych specjalnie do tego typu urządzeń. Tymczasem inhalatory pneumatyczne pozwalają na aplikację wielu specyfików stosowanych w zapaleniach, antybiotyków oraz leków wykrztuśnych i sterydów. Przy zakupie należy upewnić się, jaki rodzaj leków może być stosowany w danym urządzeniu – radzi ekspert z Apteki Miro.

Akcesoria inhalatora

Nowy inhalator powinien posiadać wyposażenie w postaci maseczki dla dorosłych oraz drugiej – dla dzieci, a także końcówkę do nosa. Warto zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego wykonane są te części nebulizatora, które będą wymagały mycia.