inseminacja domaciczna

Inseminacja domaciczna – skuteczna pomoc w leczeniu niepłodności

Problem niepłodności staje się coraz bardziej powszechny. Pierwszym krokiem w jego rozwiązywaniu jest szczegółowa diagnostyka obojga partnerów. Na podstawie wyników badań lekarz może zaproponować skuteczną terapię. W niektórych przypadkach, gdy istnieją do tego wskazania, stosuje się metodę inseminacji domacicznej. Na czym dokładnie ona polega? Kiedy jest wskazana? Iak przebiega taki zabieg? – podpowiadamy czego się spodziewać.

Inseminacja domaciczna – czym jest i na czym polega?

Inseminacja domaciczna jest jedną z podstawowych metod wspomaganego rozrodu. Co więcej, jest także jedną z opcji najmniej obciążających dla organizmu kobiety! Metoda ta opiera się na podaniu przez lekarza specjalnie przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Do zabiegu wybierane są najsprawniejsze i najbardziej wartościowe plemniki.

Wskazania do zastosowania inseminacji domacicznej

Metoda ta jest zalecana zwłaszcza w przypadku, gdy plemniki mają trudności z przebyciem śluzu w kanale szyjki macicy. Inseminacja domaciczna pozwala na pominięcie tego etapu, niezależnie od przyczyny takiej przypadłości.

Inseminacji można rozważyć w przypadku łagodnej endometriozy i braku upłynnienia nasienia u mężczyzn. Jest to także rozwiązanie dla par, które od długiego czasu starają się o ciążę, jednak nie chcą korzystać z in vitro (czynniki religijne, finansowe, przeciwwskazania i inne).

Co ważne, inseminacja jest również wyjściem dla par, w których partner nie posiada plemników – para może wówczas zdecydować się na zastosowanie nasienia anonimowego dawcy.

Przebieg procedury inseminacji

Zanim dojdzie do inseminacji, najczęściej zaleca się przeprowadzenie stymulacji hormonalnej u kobiety. Dzięki takim przygotowaniom można zwiększyć szansę na uzyskanie ciąży. W momencie, gdy lekarz stwierdzi dojrzałość pęcherzyka Graafa (na podstawie badania USG), wyznaczany jest termin zabiegu. Kiedy nadchodzi ten dzień, mężczyzna oddaje nasienie, które zostanie poddane obróbce. Celem tych zabiegów jest wyselekcjonowanie plemników o największym potencjale. Przygotowanie nasienia trwa około dwóch godzin.

Odpowiednio wyselekcjonowane i przygotowywane do zabiegu nasienie jest wprowadzane do jamy macicy poprzez specjalny cewnik. Inseminacja odbywa się podczas zwykłej wizyty, zazwyczaj przebiega zupełnie bezboleśnie – kobieta może potem normalnie chodzić, prowadzić pojazd, itp. Jeśli korzystamy z gamet dawcy, procedura przebiega bardzo podobnie; jedyną różnicą jest to, że partner nie oddaje nasienia, a wykorzystywane są plemniki anonimowego mężczyzny. Anonimowość nie oznacza jednak bylejakości – w programie mogą brać udział jedynie dokładnie przebadani dawcy, w wieku do 40 lat.

Materiał partnera