Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego bardzo ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Szczególnie pomiędzy zamkami, gdzie gromadzą się resztki jedzenia zwiększające ryzyko powstania płytki nazębnej. Osoby noszące aparat mogę mieć także problemy z nieświeżym oddechem, ubytkami i chorobami dziąseł. Wyjaśniamy, jak utrzymywać odpowiednią  higienę jamy ustnej, aby zapobiec tym zagrożeniom.

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej jest bardzo ważne dla wszystkich osób noszących aparaty ortodontyczne. Aby uniknąć ubytków i cieszyć się świeżym oddechem, Pacjenci powinni zaopatrzyć się w specjalistyczne nici, przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczne i dwie szczoteczki. Jedna to prosto ścięta szczoteczka posiadająca wewnątrz wnękę umożliwiającą czyszczenie powierzchni zamka. Druga to wąska szczoteczka ze spiczastym zakończeniem, umożliwiającym mycie trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Jakich zabiegów nie przeprowadzać na zębach z aparatem?

Podczas leczenia ortodontycznego nie powinniśmy stosować żadnych preparatów wybielających, ponieważ nie będą w stanie dotrzeć do powierzchni szkliwa znajdującego się pod zamkami. Wskutek tego, po zdjęciu aparatu powstałaby różnica w odcieniu zębów, pomiędzy szkliwem w odsłoniętej części, a tym przysłoniętym zamkami.

Jak dbać o zęby z aparatem?

Osoby noszące aparaty ortodontyczne powinny bardzo dokładnie myć zęby. Po pierwsze, po każdym myciu upewnij się, że przestrzenie międzyzębowe  i klamry aparatu są czyste. Musisz je szczotkować dłużej niż kiedyś. Dwa razy dziennie użyj szczoteczkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Regularnie czyść także wszelkie zakamarki pomiędzy klamrami aparatu. Zęby najlepiej szczotkować po każdym posiłku, dlatego szczoteczkę noś zawsze przy sobie.

Ważna jest także odpowiednia dieta. Unikaj twardych produktów, ponieważ mogą uszkodzić zamki. Nie jedz też żadnych kleistych rzeczy (jak np. cukierki krówki), ponieważ mogą oblepić zamki i łuk aparatu ortodontycznego. Zapomnij również o gumach do żucia, toffi, kostkach lodu, chipsach i orzechach.

Pamiętaj o regularnych wizytach u ortodonty

Nie wszystkie zabrudzenia możesz doczyścić samodzielnie, dlatego podczas każdej wizyty u ortodonty poproś go, aby wyciągnął łuk do aparatu. Pozwoli Ci to dokładnie oczyścić zęby. Ortodonta powinien także oczyścić za pomocą specjalnego irygatora przestrzenie pomiędzy zębami.

Jak doradza pracownik ze Specjalistycznej Praktyki Ortodontycznej lek. stom. Ewa Hornik-PietrzykNoszenie aparatu ortodontycznego nie musi wiązać się z problemami z próchnicą i nieświeżym oddechem. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zawsze nośmy przy sobie dwa rodzaje szczoteczek do czyszczenia zębów, odpowiednią pastę przeciwpróchniczą i specjalne nici dentystyczne. Jeżeli będziemy z tych rzeczy regularnie korzystać, naszym zębom nic nie grozi.

Materiał partnera