Glukometr – najlepszy przyjaciel cukrzyka

Glukometr jest najważniejszym elementem codziennego ekwipunku diabetyków. Dzięki temu prostemu, małemu urządzeniu cukrzyk ma możliwość samodzielnego skontrolowania poziomu cukru w organizmie. Jest to bardzo ważne, ponieważ taką czynność należy wykonywać co najmniej kilka razy dziennie. W naszym artykule pomożemy Państwu wybrać taki rodzaj glukometru, który będzie najwygodniejszy do stosowania.

Wiele glukometrów, wiele możliwości

Przy wyborze właściwego glukometru wielu z nas może mieć problem, ponieważ na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów tych urządzeń. Różnią się pomiędzy sobą między innymi rozmiarem urządzenia oraz wyświetlacza, pojemnością karty pamięci, możliwością podłączania ich do komputera czy wielkością pobieranej próbki krwi, która potrzebna jest wykonania pomiaru.  Wszystkie te elementy są tak samo ważne, dlatego zanim zakupimy nasz pierwszy glukometr lub zmienimy stary, warto jest się zastanowić nad własnymi potrzebami.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z Apteki mgr farmacji Katarzyny Gniedziejko w Pułtusku: Kupując glukometr w pierwszej kolejności warto jest się zastanowić nad jego rozmiarem. Starsze osoby, które dużo swojego czasu spędzają w domu i wychodzą jedynie do sklepu czy na spacery, mogą z pewnością sobie pozwolić na kupno większego urządzenia, które będzie posiadało również większy i bardziej czytelny wyświetlacz. Natomiast młodsze osoby które są w ciągłym ruchu i potrzebują glukometru, którego mogą mieć zawsze przy sobie, w kieszeni lub w małej torebce, powinny wybierać raczej mniejsze modele. Jeżeli mamy problem z doborem właściwego glukometru, warto jest skorzystać z pomocy farmaceuty w aptece.

Jak dokonuje się pomiarów poziomu cukru we krwi?

Konstrukcja różnych rodzajów glukometrów i pasków testowych nie różni się za bardzo od siebie. Badanie wykonuje się poprzez drobne nakłucie urządzeniem opuszki palca. Przed jego wykonaniem należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Każde bowiem zanieczyszczenie na palcach, krople potu lub mydła, którymi myliśmy dłonie, może znacznie zmienić otrzymany wynik. Głębokość wykonanego nakłucia musi być na tyle głęboka, aby krew mogła swobodnie spływać. Pamiętajmy także, że każdy pomiar poziomu cukru we krwi musi zostać pobrany z nowego nakłucia, w przeciwnym razie otrzymany wynik również może być zakłamany.

Po dokonaniu pomiaru i sprawdzeniu poziomu cukru we krwi, pamiętajmy o tym, żeby dobrze zamknąć fiołkę z paskami testowymi.

Materiał partnera