Jak dochodzi do maceracji skóry?

Nasza skóra narażona jest na wiele różnego rodzaju chorób, ale jej zmiany są również skutkiem nieodpowiedniej higieny, nadmiernej potliwości, źle dobranego ubrania lub kontaktu z kosmetykami lub detergentami. Na szczęście wielu tym dolegliwościom można zapobiec. W poniższym artykule opiszemy, jak ważną funkcję w naszym organizmie pełni skóra oraz jak dochodzi do jej uszkodzeń, czyli maceracji.

Jaką funkcję pełni skóra?

Skóra od czasu narodzin dziecka rozwija się stopniowo i dopiero w wieku około trzech lat przypomina skórę dorosłego. Jest ona naturalną barierą między środowiskiem a narządami oraz układami organizmu i jednym z najważniejszych narządów zmysłu małego dziecka. W skórze mieszczą się bowiem receptory wrażliwe na dotyk, ból oraz zmiany temperatury. Ponadto zabezpiecza organizm przed zakażeniami – bakteriami, grzybami i wirusami, chroni przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, środków chemicznych oraz zranień i otarć, a także zabezpiecza organizm przed utratą wody i bierze udział w syntezie witaminy D.

Przyczyny maceracji skóry

Do czasu osiągnięcia dojrzałości skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, zakażenia oraz choroby. Często dochodzi do przegrzania lub wyziębienia dziecka ze względu na jej niestabilność termiczną. Skóra dziecka w okolicach pachwin oraz pośladków ma również codzienny kontakt z moczem – substancją drażniącą, co może powodować macerację, czyli rozpulchnianie naskórka, a to z kolei doprowadzić do powstania trudnej rany. U osób dorosłych uszkodzenie skóry może powstać także w wyniku wzmożonego pocenia lub naklejania plastrów na świeżą ranę, a także dzięki długotrwałemu kontaktowi ze składnikami kosmetyków, detergentami czy proszkami do prania.

Jak leczyć macerację skóry

Warto mieć świadomość, jaką ważną funkcję pełni w naszym organizmie skóra i regularnie ją pielęgnować. W przypadku maceracji należy ją wietrzyć oraz nawilżać specjalnymi preparatami zawierającymi cynk oraz witaminy. Jeśli doszło do poważniejszego stanu zapalnego lub do rany wdało się zakażenie, należy użyć specjalistycznych środków, np. preparatów Argotiab z nanocząsteczkami aktywnego srebra, które przyspieszają proces gojenia ran i wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne.

Głównym składnikiem kremu Argotiab jest TIAB – dwutlenek tytanu związany kowalencyjnie z jonami srebra Ag+. Izoluje on uszkodzone miejsca od zewnętrznego ataku drobnoustrojów, ogranicza ich kolonizację w wyniku działania barierowego, a także zapewnia najlepsze warunki do regeneracji tkanek skóry. Suchy spray Argotiab jest natomiast preparatem w formie proszku do stosowania miejscowego, który tworzy skuteczną barierę ochronną i wspomaga naturalne procesy odnowy tkanki. Działa wspomagająco w leczeniu i regeneracji ran z wysiękiem, w przebiegu stopy cukrzycowej, grzybicy stóp oraz w przypadku owrzodzeń i odleżyn, a także niewielkich ran ciętych.

Materiał partnera