Dobór okularów ze względu na kształt twarzy

Dawno minęły czasy, kiedy okulary były uznawane za niemodne czy nawet szpecące akcesoria. Obecnie oprawki na nosie dumnie noszą nawet te osoby, które nie mają wady wzroku. Dlaczego? Ponieważ dzisiaj okulary postrzegane są jako modny dodatek, dzięki któremu można dodatkowo ukryć mankamenty twarzy, a wyeksponować jej atuty. W jaki sposób dobierać okulary do kształtu twarzy?

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Właściwy wybór okularów zależy od tego, jaki kształt twarzy posiadamy. Dobrze dobrane oprawki okularowe powinny tak zmieniać proporcje twarzy, by przybliżyć jej rysy do ideału, czyli owalu. Jakie oprawki dobierać ze względu na kształt twarzy?

  • Owalna twarz. Ten wydłużony kształt twarzy o miękkich rysach uznawany jest za ideał. Szczęśliwi posiadacze owalnych twarzy mają dużą dowolność w wyborze oprawek. Lepiej jednak unikać mocno wyrazistych opraw o zbyt dużym lub za małym rozmiarze, by nie przytłoczyć twarzy i nie zaburzyć jej proporcji. Urodę podkreślą za to klasyczne owalne lub prostokątne, delikatne oprawki.
  • Okrągła twarz. Zbliżone proporcje twarzy o zaokrąglonych rysach warto wydłużyć i wyszczuplić, dobierając prostokątne oprawki o wyraźnie zaznaczonych kątach. Należy natomiast zrezygnować z okrągłych, bogato zdobionych opraw, które mogą dodatkowo poszerzyć twarz.
  • Kwadratowa twarz. Zbliżona długość i szerokość twarzy, a do tego wyraźnie zarysowana, kanciasta linia żuchwy wyznaczają kwadratowy kształt twarzy, który należy optycznie zmiękczyć przy pomocy okularów. W tym celu warto sięgnąć po oprawki zaokrąglone, najlepiej owalne i delikatne. Osoby o kwadratowych rysach twarzy mogą sobie również pozwolić na wybór tzw. “kocich” oprawek, które poprawią proporcje twarzy.
  • Trójkątna twarz. Ten kształt, określany też mianem “serca”, oznacza szerokie czoło i zwężającą się linię żuchwy ze spiczastym podbródkiem. Idealnie dobrane oprawki powinny poprawić proporcje twarzy trójkątnej, tj. zwęzić jej górną część, a poszerzyć dolną, dlatego dobrze sprawdzą się tu okulary zaokrąglone w cienkich oprawkach.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze okularów?

Na co jeszcze zwracać uwagę przy dopasowywaniu okularów do kształtu twarzy? Na to pytanie odpowiada ekspert z salonu optycznego Dr OKO: Przede wszystkim należy zawsze dopasowywać okulary do wielkości twarzy. Zbyt małe czy za duże oprawki dadzą bowiem karykaturalny efekt. Warto również zadbać o odpowiednie oddalenie szkieł od oczu, a także dobre dopasowanie okularów do nosa, by nie były ani za luźne, ani też zbyt ciasne. Dobry kąt pochylenia oprawek i ich stabilne umocowanie sprawi, że będą się one dobrze trzymały, bez poruszania i zsuwania się z nosa. Ponadto pamiętajmy, by okulary nie przekraczały linii brwi, ani też nie stykały się z policzkami. Wszystkie te szczegóły decydują zarówno o komforcie noszenia okularów, jak i o wyglądzie twarzy. Pamiętajmy też, że nie bez znaczenia są kolory oprawek. Te również warto dobrać do kształtu twarzy. Przykładowo ciemne oprawy mogą wyszczuplić rysy, a jasne kolory i zdobienia wręcz przeciwnie – poszerzać twarz. Zawsze warto skonsultować się z doświadczonym pracownikiem salonu optycznego, który pomoże dobrać oprawki.

Materiał partnera