Dlaczego warto zdecydować się na leczenie wady zgryzu

Mało kto może poszczycić się idealnie równymi zębami i w pełni prawidłowym zgryzem. Większość z nas ma mniejsze lub większe wady. O ile niektóre z nich nie są problemem ani w kontekście zdrowia, ani wyglądu, o tyle niektóre stanowią dla pacjentów ciężar zdrowotny i psychiczny. Każdy chce czuć się dobrze ze swoim uśmiechem. Wystarczy skorzystać z pomocy ortodonty.

Wady zgryzu – problem nie tylko estetyczny

To, co najbardziej dokuczliwe dla większości pacjentów ortodontycznych, to wygląd: szpary między zębami, zniekształcona linia twarzy, zęby zbyt odstające czy uśmiech, któremu wiele brakuje do hollywoodzkiego – to pogarsza relacje międzyludzkie i zabija pewność siebie od najmłodszych lat. Osoby szukające pomocy ortodonty często chcą wyleczyć zęby, ale częściej psychikę nadwyrężoną przez kompleksy.

Ukształtowanie zgryzu to jednak nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. O konsekwencje nieleczenia poważnych wad zgryzu zapytaliśmy ekspertów z gabinetu ortodontycznego z Gdańska.

Wady zgryzu mają wpływ na zdrowie całej jamy ustnej. Mogą prowadzić do rozwoju próchnicy (gdy zęby są zbyt blisko siebie), chorób dziąseł i paradontozy. Zęby niewłaściwie ułożone ścierają się, pękają i kruszą pod wpływem nieodpowiedniego nacisku. Osoby, które zaniedbują leczenie ortodontyczne, mogą się spodziewać, że ich twarz szybko nabierze starczego wyglądu na skutek obniżania wysokości zwarcia oraz ubytków.

Nie taki aparat straszny…

Mimo tego, że leczenie ortodontyczne to nie tylko potrzeba estetyczna, wiele osób waha się, czy założyć stały aparat. Obawa jest zrozumiała – noszenie przez okres około dwóch lat drutów na zębach nie brzmi zachęcająco, ale czy to rzeczywiście tak straszne, jak się wydaje? Czas obalić mity!

Mit 1. Aparat ortodontyczny szpeci

Jeszcze niedawno w tym stwierdzeniu mogłoby tkwić ziarno prawdy. Dziś, w dobie aparatów z porcelany i kryształu, które są niemal zupełnie niewidoczne, czas pożegnać ten mit. Metalowe aparaty może nie wyglądają zbyt dobrze, ale krzywe zęby także nie są tym, co chcemy eksponować! Na nasz aparat nikt nie zwróci takiej uwagi, jak… my sami.

Mit 2. Leczenie ortodontyczne boli

Znów jest to tylko część prawdy. Po założeniu aparatu oraz wymianie drutu można czuć dyskomfort, a nawet ból, jednak mija on w ciągu kilku dni, najczęściej szybciej.

Mit 3. Po zdjęciu aparatu zęby są osłabione i zniszczone

To, jaka będzie kondycja zębów, zależy od higieny w czasie leczenia. Zęby z aparatem stałym wymagają szczególnej pilności podczas pielęgnacji. O potencjalnych ryzykach związanych z leczeniem ortodontycznym pacjent jest obowiązkowo informowany, jednak prawidłowo prowadzone leczenie i higiena dają duże prawdopodobieństwo tego, że po zdjęciu aparatu nasz uśmiech będzie nie tylko równy, ale też zdrowy.

 

Materiał partnera