cisnieniomierz

Czym się kierować przy wyborze ciśnieniomierza?

Jeszcze kilka lat temu, osoba, która chciała sobie zmierzyć ciśnienie, musiała udać się do pobliskiej przychodni, apteki lub do szpitala. Dziś wiele osób, zwłaszcza borykających się z problemami zdrowotnymi, ma ciśnieniomierz w domu. Umożliwia to samodzielne kontrolowanie ciśnienia oraz rytmu serca. Czym kierować się przy wyborze ciśnieniomierza i na co zwrócić uwagę?

Typy ciśnieniomierzy

Aparaty, które wykorzystywane są przede wszystkim przez lekarzy, to aparaty zegarowe. Mechanizm w takim aparacie zamienia wartość ciśnienia w tzw. mankiecie badanej osoby na ustawienia wskazówek w manometrze. Pomiar widoczny na zegarze jest bardzo dokładny, ponieważ skalowany jest w milimetrach słupa rtęci. Kolejnym rodzajem są aparaty zegarowe, które powstały do diagnozowania przede wszystkim nadciśnienia. Tego typu ciśnieniomierze nie wymagają kalibracji, jednak wymagają dodatkowo użycia słuchawek. By zinterpretować wynik, musimy mieć doświadczenie. Ostatni rodzaj ciśnieniomierza to aparat elektroniczny. Tego typu aparaty są zazwyczaj w pełni lub częściowo zautomatyzowane. Mamy do wyboru ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe. Aparaty elektroniczne najlepiej sprawdzają się do domowego użytku.

Ciśnieniomierz idealny

Wybór elektronicznych ciśnieniomierzy do domowego użytku mamy dziś na rynku bardzo duży. Rozpiętość cenowa jest dość szeroka, co możemy zobaczyć na przykład w Aptece w Sieci z Raciborza, w której możemy też zrobić zakupy online. Na co warto zwrócić uwagę wybierając ciśnieniomierz? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy ciśnieniomierz umożliwia także pomiar częstości skurczów serca, czyli tętna. Ceny aparatów są różne, ponieważ różna jest dokładność pomiaru ciśnienia i pulsu oraz zakres pomiaru. To także warto sprawdzić. Niektóre aparaty pozwalają nam na automatyczne zapamiętywanie wyniku pomiaru. To funkcja szczególnie przydatna dla osób starszych, które mają problemy z pamięcią oraz dla osób, którym lekarz zalecił prowadzenie dzienniczka pomiarów. Dodatkowa funkcja pozwala na wykrywanie zaburzeń rytmu serca. Aparat sam informuje nas o tym, że pojawiła się arytmia. Niektóre aparaty sygnalizują nam także, że przyjęliśmy niewłaściwą postawę do wykonywania pomiaru. Aparat wyposażony w wymienione funkcje sprawdzą się najlepiej.

Przy wyborze ciśnieniomierza naramiennego trzeba zwrócić uwagę na wielkość mankietu, która powinna być dostosowana do obwodu ramienia. Rozmiar S odpowiada obwodowi ramienia 17-22cm; M 22-32cm; M/L 22-42cm; L32-42 cm; L/XL 32-52cm.

Materiał partnera