pigulki antykoncepcyjne

Czym różnią się od siebie pigułki antykoncepcyjne jednofazowe i dwufazowe?

Doustne tabletki antykoncepcyjne chronią przed niechcianą ciążą w 99,9% przypadków, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo stosowane. Należy jednak pamiętać, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. przed wirusem HIV.

Na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów pigułek antykoncepcyjnych, jednak wyboru środka należy dokonać wraz z lekarzem ginekologiem (np. doktor Anną Kluz-Kowal z Białegostoku), biorąc pod uwagę nasz stan zdrowia i ewentualne przeciwwskazania. Pamiętajmy, że antykoncepcja hormonalna jest dostępna tylko na receptę. Jeśli zatem chcemy z niej korzystać, nie obejdzie się bez konsultacji lekarskiej.

Pigułki antykoncepcyjne różnią się od siebie fazowością oraz rodzajem substancji zastępującej hormony (estrogen i progesteron). Pierwsza tabletka antykoncepcyjna pojawiła się w latach 50-tych XX wieku. Zsyntetyzowano wtedy pochodną progesteronu naturalnego, noretyndron, która okazała się bardziej stabilna od naturalnego hormonu. Kilka lat później do pochodnej progesteronu dołączono również pochodną estrogenu. W ten sposób stworzoną pierwszą dwuskładnikową pigułkę antykoncepcyjną. Ilość zawartych w niej hormonów była dużo większa niż w obecnych tabletkach, a prace nad zmniejszeniem ich zawartości i zniwelowaniem skutków ubocznych trwają do tej pory.

Obecnie tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dzieli się na kilka grup, ze względu na zawartość hormonów w poszczególnych tabletkach z tego samego opakowania.

Tabletki dwuskładnikowe jednofazowe są obecnie najczęściej stosowaną formą antykoncepcji hormonalnej. Jest to metoda łatwa w stosowaniu i całkowicie bezpieczna, ale pod warunkiem, że zostanie prawidłowo dobrana przez ginekologa (np. doktor Annę Kluz-Kowal z Białegostoku).

W opakowaniu tabletek dwuskładnikowych jednofazowych znajduje się 21 pigułek, które zawierają taką samą dawkę hormonów. Pierwszą tabletkę jednofazową należy wziąć w pierwszy dzień miesiączki, następne należy zażywać przez kolejne dni o tej samej porze. Po 21 dniach przerywa się zażywanie pigułek, a w trakcie tej przerwy występuje krwawienie, przypominające normalną menstruację. Jest ono mniej obfite, w większości przypadków bezbolesne lub może w ogóle nie wystąpić, gdyż hormony w tabletkach jednofazowych mają słabszy wpływ na błonę śluzową macicy od naturalnych odpowiedników.

Tabletki dwufazowe również zawierają w swoim składzie dwie pochodne naturalnych hormonów. Obecnie są rzadko stosowane, mimo że odznaczają się dużą skutecznością, głównie z powodu problemów z przestrzeganiem ścisłej kolejności zażywanych pigułek. Ich działanie na organizm kobiety znacznie bardziej przypomina prawidłowy cykl, niż działanie tabletek jednofazowych.

Opakowanie tabletek dwufazowych zawiera 21 pigułek (10+11) w dwóch różnych kolorach. Wszystkie mają taką samą dawkę estrogenu, jednak stężenie progesteronu jest zależne od fazy cyklu. Pierwsze tabletki nie mają w składzie progesteronu lub posiadają jedynie jego minimalną ilość. Kolejne pigułki mają natomiast już wyższe stężenie tej pochodnej hormonu.

Przyjmowanie tabletek dwufazowych rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu lub w piątym dniu miesiączkowania. Najpierw kolejno należy wybrać tabletki z pierwszej serii, a potem z drugiej. Przy zażyciu pigułki w piątym dniu cyklu, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną przez okres 7 dni. Po zażyciu ostatniej tabletki należy wykonać siedmiodniową przerwę, w trakcie której nastąpi krwawienie.