Czym kierować się przy zakupie herbaty?

Nie wyobrażasz sobie dnia bez wypicia chociaż jednej filiżanki herbacianego naparu – ale czy zwracasz odpowiednią uwagę na jego jakość? Sprawdź, jak wybrać najlepszą herbatę!

Gdzie kupować herbatę?

Sklepowe półki pełne są najróżniejszych herbat: liście i torebki, czarne, zielone, czerwone i białe, różne smaki. Każdy ma swój gust, każdemu może smakować zupełnie inna herbata – jednak ważne jest, żeby wybierać herbatę dobrego gatunku.

Najlepszym i podstawowym sposobem wyboru herbaty odpowiedniej dla nas jest zaufanie swojemu instynktowi i zmysłom. Nie kupuj herbat w marketach, wybierz się do specjalnego sklepu z herbatami na wagę – tutaj będziesz mieć szansę powąchać i obejrzeć z bliska interesujące Cię gatunki.

Później w ramach oszczędności możesz zamawiać ulubioną herbatę np. przez internet, jednak wtedy odmawiasz sobie możliwości sprawdzenia jej jakości poprzez zapach.

Klasyczne smaki czy aromatyzowane mieszanki?

Herbaty aromatyzowane często zawierają owocowe lub kwiatowe dodatki – wyczujesz je w smaku i zapachu napoju. Chętnie sięgają po nie osoby, które dopiero rozpoczynają poznawanie świata herbat. Pamiętaj, że w dwóch różnych sklepach herbata o tej samej nazwie może smakować zupełnie inaczej.

Natomiast herbaty klasyczne oczarowują swoją naturalnością. Możesz wciąż na nowo odkrywać sekret jednego gatunku, różnicując czas i sposób parzenia. Nie chodzi tu jedynie o smak, ale również o zbawienny wpływ herbaty na nasze zdrowie.

Które z nich wybrać? Jeżeli stawiasz na dobrej jakości herbaty, to ich rodzaj nie ma znaczenia – ważne, żeby Tobie smakowały!

Herbaty ekspresowe – zwróć uwagę na torebki!

Co do zasady, zdrowsza (i o wiele smaczniejsza) jest herbata w formie liściastej. Wiadomo jednak, że wykonanie takiego naparu wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu i uwagi – przeprowadzenia swego rodzaju rytuału, ceremonii parzenia. Nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.

Dlatego w szafce każdego herbatoholika powinny znaleźć się także herbaty w torebkach, czyli ekspresowe. Najlepsze są te, które mają kształt piramidek – według specjalistów liść herbaty musi mieć miejsce na rozwinięcie się, którego nie ma w płaskiej torebce.

Herbata pełniąca poważną funkcję w Twojej diecie

Herbata w zależności od pory dnia pełni różne funkcje. Rano pomaga w obudzeniu się (ach, ta teina!) i daje energię na cały dzień. W czasie obfitego obiadu wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm. Popołudniu pomoże w zrelaksowaniu się po pracy. A wieczorem możesz sięgnąć po ziołowe napary, dzięki którym zapadniesz w zdrowy sen.

Uwaga – herbaty posiadają jeszcze inne ukryte funkcje! W zależności od gatunku mogą wspierać odchudzanie, ułatwiać koncentracje, pomagać w zachowaniu młodości. Niektóre gatunki herbat mogą także wspomagać leczenie poważnych chorób!

Dlatego wracamy do kwestii miejsca zakupu – w profesjonalnych sklepach herbacianych eksperci pomogą Ci w doborze herbaty idealnej do Twoich potrzeb. Więcej o herbatach i ich tajemnych funkcjach możesz też przeczytać na www.herbata.info.