Czym jest kąpiel czterokomorowa? Podstawowe informacje

Kąpiel czterokomorowa to jeden z zabiegów elektroleczniczych, wykorzystywanych w profesjonalnej fizykoterapii. W jego trakcie, części ciała pacjenta – kończyny górne i dolne – są zanurzane w specjalnych wanienkach z wodą, gdzie podlegają oddziaływaniu prądu stałego. Terapia z zastosowaniem czterokomorowej kąpieli elektryczno-wodnej posiada udowodnione rezultaty lecznicze, wpływa na poprawę samopoczucia i uśmierzenie bólu.

Na czym to dokładnie polega?

Prąd stały w trakcie kąpieli elektrycznej może przebiegać w dwóch różnych kierunkach – od kończy dolnych do górnych bądź też na odwrót. Zależnie od kierunku przepływu prądu, uzyskujemy efekt uspokajający i obniżający ciśnienie krwi lub pobudzający i podwyższający ciśnienie. W obrębie zanurzonych kończyn występują również miejscowe przekrwienia skóry.

Kąpiel czterokomorowa wstępująca

W trakcie czterokomorowej kąpieli wstępującej dochodzi do znaczącego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, zwiększenia odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych i narządów wewnętrznych, objętych dorzeczem żyły wrotnej, a także zwiększenia dopływu krwi tętniczej do płuc, kończyn górnych oraz przyspieszenia krążenia żylnego z serca do płuc.

Kąpiel czterokomorowa zstępująca

Pod wpływem czterokomorowej kąpieli zstępującej, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego ulega redukcji. Zwiększa się krążenie małe w kierunku serca, a także dopływ krwi tętniczej do narządów wewnętrznych oraz kończyn dolnych. Jednocześnie, dochodzi do odpływu krwi żylnej z płuc i rąk. Po kąpieli przeprowadzonej na wszystkich czterech kończynach zaleca się krótki odpoczynek w poczekalni.

W jakich sytuacjach rekomenduje się zabieg?

Z kąpieli czterokomorowej mogą skorzystać osoby cierpiące na nerwobóle i zapalenia wielonerwowe, zaburzenia ukrwienia obwodowego oraz nerwicę wegetatywną. Zabieg sprawdza się także w przypadku niedowładów, chorób zwyrodnieniowych stawów oraz chorób zwyrodnienia kręgosłupa z zespołami bólowymi. Do przeciwwskazań zabiegowych zaliczamy choroby nadciśnieniowe, podciśnieniowe oraz niewydolność krążenia.

Gdzie można poddać się zabiegowi?

Kąpiele czterokomorowe stanowią część oferty fizykoterapii w zakładach przyrodoleczniczych i uzdrowiskach. Zabiegi są przeprowadzane na fachowym sprzęcie przez lekarzy, w pełni bezpiecznie i bezboleśnie, w temperaturze wody około 37°C. W przypadku wizyt odpłatnych, orientacyjny koszt jednego zabiegu (czas trwania 10 minut) to około 15 złotych. Średnia liczba zabiegów przypadających na kurację to 10-15. Terapię z wykorzystaniem prądu stałego przeprowadza między innymi Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa w miejscowości Świeradów-Zdrój.

Materiał partnera