Czym jest i do czego stosuje się elektrokonizację w ginekologii

Elektrokonizacja szyjki macicy jest zabiegiem ginekologicznym wykonywanym w celu leczenia nadżerek, kłykcin kończystych oraz dysplazji szyjki macicy. Wykonuje się go przy pomocy pętli elektrochirurgicznej, pod działaniem prądu o niskim napięciu.

Elektrokonizacja – co to za zabieg?

Elektrokonizacja szyjki macicy to metoda terapeutyczno-diagnostyczna stosowana u kobiet, u których wynik kolposkopii lub badania cytologicznego nie jest prawidłowy. Polega na pobraniu wycinka z szyjki macicy i wykonuje się ją przy pomocy pętli elektrochirurgicznej. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Elektrokonizacji dokonuje się w celu dalszej diagnostyki, a konkretnie na poczet badań histopatologicznych. Kiedy na szyjce macicy znajduje się nieprawidłowa tkanka, zabieg ten umożliwia jej usunięcie, spełniając tym samym funkcję terapeutyczną – tłumaczy ekspert reprezentujący Gabinet Ginekologiczny z Białegostoku.

Dzięki zastosowaniu pętli elektrochirurgicznej, która znajduje się pod działaniem prądu o niskim napięciu, możliwe jest więc nie tylko wycięcie materiału do badania, ale też usunięcie nieprawidłowej tkanki. Warto wiedzieć, że pętle te występują w różnych rozmiarach i kształtach, a dopasowanie odpowiedniego przyrządu do pacjentki należy do lekarza (bierze on pod uwagę wielkość i umiejscowienie zmiany).

Zalety elektrokonizacji szyjki macicy i wskazania

Elektrokonizacja to zabieg, który pacjentki znoszą o wiele lepiej, niż stosowaną dawniej konizację chirurgiczną. Co więcej, charakteryzuje się prostotą wykonania i jest metodą stosunkowo niedrogą. Zabieg ten można wykonać ambulatoryjnie.

Elektrokonizację szyjki macicy przeprowadzać można wtedy, gdy :

  • pacjentka ma duże kłykciny kończyste,
  • zostaje rozpoznana dysplazja szyjki macicy,
  • zostają rozpoznane nadżerki szyjki macicy lub leukoplakia,
  • pacjentka otrzyma nieprawidłowy wynik histopatologicznego badania pobranego wycinka z szyjki macicy oraz badania histopatologicznego potwierdzającego prawidłowe wyniki cytologii i kolposkopii szyjki macicy.

Kiedy wykonać?

Elektrokonizacji szyjki macicy najlepiej poddać się w pierwszej fazie cyklu, zaraz po krwawieniu menstruacyjnym. Przed jej wykonaniem pacjentka musi poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, a także o posiadanym rozruszniku serca. Należy na 2 tygodnie przed zabiegiem, po konsultacji z lekarzem, odstawić przyjmowane leki zawierające pochodne kwasu acetylosalicylowego.

Na badanie trzeba przyjść na czczo (zaleca się, by ostatni posiłek spożyć około 18:00 poprzedniego dnia). Zaraz przed badaniem można zażyć środek przeciwbólowy, aby złagodzić nieprzyjemne doznania związane z zabiegiem.

Materiał partnera