Często boli Cię głowa i masz problemy z koncentracją? Rozwiązaniem może być terapia widzenia!

Czujesz, że Twoje oczy odmawiają posłuszeństwa? Coraz gorzej widzisz i nie jesteś w stanie przeczytać niektórych rzeczy? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest terapia widzenia. Co to jest i jakie efekty dzięki niej uzyskasz? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Na czym polega terapia widzenia i jakie efekty daje?

Terapia widzenia (nazywana także rehabilitacją wzroku) to nic innego jak ćwiczenia, które poprawiają komfort widzenia. Systematyczny trening, który jest oparty na specjalnych ćwiczeniach wzrokowych, przyzwyczaja mózg do pewnych (już nieświadomych) czynności, których zadaniem jest poprawa wzroku.

Lekarz okulista po przeprowadzeniu szeregu szczegółowych badań stawia odpowiednią diagnozę dla pacjenta i wysyła go na rehabilitację wzroku. Odpowiedzialni za nią są specjaliści tacy jak ortoptysta lub optometrysta. To oni ustalają spersonalizowany plan leczenia, adekwatny do potrzeb pacjenta. Terapia widzenia może być przeprowadzana zarówno w domu, jak i w gabinecie okulistycznym. Jest ona skuteczna pod warunkiem, że pacjent jest zmotywowany do działania i ma świadomość, co dadzą mu systematyczne ćwiczenia wzrokowe.

Jeśli chodzi o efekty, to terapia widzenia ma na celu:

 • usprawnienie motoryki pacjenta (np. jeśli ma problemy z utrzymaniem równowagi),
 • poprawę ruchu gałek ocznych,
 • poprawę akomodacji,
 • poprawę widzenia obuocznego (stereoskopowego),
 • naukę świadomości kontrolowania wzroku.

oko

Terapia widzenia nie zawsze oznacza wady wzroku

Rehabilitacja wzroku – kiedy należy się na nią zgłosić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że potrzebna im jest terapia widzenia. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy to coraz więcej czasu poświęcamy na wpatrywanie się w ekrany komputerów i smartfonów. To prowadzi do tego, że wzrok staje się coraz słabszy, co w konsekwencji może zwiastować groźne choroby oczu i utratę wzroku.

Terapia wzroku jest także wskazana w przypadku leczenia zeza (to alternatywa dla leczenia operacyjnego), tzw. leniwego oka u dziecikrótkowzrocznościzaburzeń akomodacji czy niedowidzenia. Problemy z widzeniem mogą także mieć podłoże neurologiczne, genetyczne czy być skutkiem urazu.

Istotny jest również fakt, że osoby, które kwalifikują się na rehabilitację wzroku nie muszą nosić okularów czy soczewek, ponieważ ogólnie mają dobre widzenie, jednak w pewnych sytuacjach (np. gdy zapada zmierzch) ulega ono chwilowemu pogorszeniu.

Jeśli od dłuższego czasu dokuczają Ci takie dolegliwości jak:

 • dyskomfort podczas czytania,
 • trudności w nauce lub w pracy (problemy z koncentracją, dyskomfort podczas pracy na komputerze),
 • suchość oczu,
 • swędzenie oczu,
 • podwójne widzenie,
 • częste bóle głowy,
 • problemy z prowadzeniem auta po zmroku.

to jak najszybciej zgłoś się do okulisty. Lekarz zbada Twój wzrok oraz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski. Takie informacje pozwolą mu postawić właściwą diagnozę i wdrożyć leczenie, które poprawi komfort widzenia. Warto wiedzieć, że występowanie tych zaburzeń wcale nie musi wiązać się z wadą wzroku, a może być skierowaniem właśnie na terapię widzenia.

Dlatego pamiętaj, by nie bagatelizować żadnych dolegliwości związanych z narządem wzroku. Oczy są wrażliwe i podatne na uszkodzenia, stąd trzeba poświęcać im maksymalną ochronę. W końcu oczy pozwalają dostrzegać 80% informacji ze świata.

Dla kogo jest terapia widzenia?

Rehabilitacja wzroku jest dla każdego, jednak różni się w zależności od wieku. Terapia widzenia dla dzieci jest szczególnie ważna, ponieważ dziecko nie poinformuje rodzica, jeśli z jego wzrokiem dzieje się coś nie tak. Jeśli u swojego malucha zaobserwujesz takie rzeczy jak to, że ma trudności ze utrzymaniem równowagi, z czytaniem, pisaniem czy to, że często przybliża się do przedmiotów (telewizor, książka), niezwłocznie pomyśl o tym, by zabrać go do okulisty.

Szybkie wdrożenie terapii widzenia zaowocuje tym, że dziecko nie będzie miało problemów z np. koncentracją w szkole, motoryką, pisaniem czy czytaniem.

kobieta u okulisty

Dzięki ćwiczeniom zaleconym przez specjalistów nauczysz się prawidłowo dbać o wzrok oraz odzyskasz komfort widzenia

Terapia widzenia dla dorosłych jest szczególnie zalecana dla tych osób, które borykają się z takimi problemami jak krótkowzroczność czy niedowidzenie. Ważna jest też dla pacjentów, którzy zmagają się z zaburzeniami neurologicznymi.

Ćwiczenia wzrokowe, które zaleci specjalista, znacząco pomogą odzyskać komfort widzenia i dadzą ukojenie oczom. Problemy z narządem wzroku są często spowodowane niewłaściwą higieną wzroku. Spędzanie wielu godzin przed komputerem i smartfonem, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach czy nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe to tylko kilka z wielu przyczyn, które prowadzą do zaburzeń wzroku.

Warto pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, a także o odpowiedniej higienie wzroku. Dzięki temu będziemy mogli długo cieszyć się sokolim wzrokiem.