amazonki

Co każda Amazonka wiedzieć powinna

Po zakończonym leczeniu nowotworu piersi, kobieta zaczyna zupełnie nowe, inne życie. Aby móc czerpać z niego jak najwięcej i nie poddawać się często trudnym wyzwaniom, warto korzystać z rozwiązań wypróbowanych przez bardziej doświadczone Amazonki. Obecnie dostępne są liczne udogodnienia, korzystanie z których znacznie pomaga zaadaptować się w rzeczywistości po zwycięskiej, a przecież tak trudnej walce z nowotworem.

Problem z obrzękiem

Podczas zabiegu mastektomii często usuwana jest też znaczna część węzłów chłonnych. Skutkiem tego utrudnione jest krążenie limfy w organizmie, przede wszystkim w obrębie ręki po stronie amputowanej piersi, co objawia się bolesną opuchlizną.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem, przy czym niezwykle ważne jest wykonywanie ćwiczeń i trzymanie ręki w odpowiednim ułożeniu, szczególnie w początkowym okresie po zabiegu. Przydatne są specjalistyczne masaże, nazywane drenażem limfatycznym.

Dużym uznaniem cieszą się specjalne rękawy kompresyjne – mówi ekspertka z firmy MEDISQUAD. Dzięki zwiększeniu ruchliwości tkanek podskórnych, rękaw wymusza krążenie chłonki, co daje efekt podobny do rezultatów drenażu limfatycznego. Rękawy wykonuje się na zamówienie, dzięki czemu każda właścicielka ma pewność posiadania zindywidualizowanego, a zatem idealnie dobranego produktu.

Dobór bielizny dla Amazonki

Podczas wyboru bielizny również należy mieć na uwadze ewentualność powstawania obrzęków i wzmożoną bolesność w okolicy klatki piersiowej, pachy i barku. Dlatego biustonosz w żadnym wypadku nie może uciskać. Ramiączka powinny być szersze niż w przypadku standardowych staników, aby dobrze rozłożyć ciężar na ramiona. Dolna część również powinna być wyprofilowana w taki sposób, by nie tworzyć dodatkowych barier dla przepływu limfy (często wybierane są modele typu gorset).

Nowoczesne staniki dla Amazonek występują w bardzo szerokim wyborze. Kobieta może więc wybierać zapinanie z tyłu lub z przodu, w zależności od tego, jaka opcja jest dla niej wygodniejsza. Duży nacisk podczas produkcji takich staników kładzie się też na wykończenie dekoltu, który zazwyczaj jest nieco wyższy, aby solidnie podtrzymać i zabezpieczyć przed przemieszczaniem się pierś i/lub protezę.

Wewnątrz miseczek biustonoszy dla Amazonek znajdują się specjalne kieszonki, w których umieszcza się protezę. Wybierając odpowiedni stanik należy zwrócić uwagę na to, czy zapewnia on wystarczające oparcie dla protezy oraz na wykończenie wewnętrznej części kieszonki, która będzie stykała się ze skórą.

Protezy

Również w przypadku protez piersi wybór jest bardzo duży. Dostępne są m.in. protezy brodawek sutkowych, protezy częściowe, tzw. muszelki wyrównujące niewielkie asymetrie, powstałe w wyniku zabiegów oszczędzających, jak i pełne protezy piersi w różnych rozmiarach i kształtach.

Produkowane są rozmaite modele, które uwzględniają nie tylko różne wielkości piersi, ale także stopień ingerencji podczas mastektomii, np. protezy asymetryczne, uzupełniające ubytki tkanki pod pachą – wyjaśnia nasza rozmówczyni z firmy MEDISQUAD.

Protezy piersi różnią się między sobą również sposobem noszenia. Niektóre z nich przeznaczone są do noszenia jako wkładki do staników, o których pisaliśmy wyżej, inne natomiast nosi się bezpośrednio przy skórze.

Peruki, chusty i turbany

Sporym problemem kobiet, w leczeniu których wykorzystano chemioterapię, bywa utrata włosów. Jednak i to nie jest problem nie do przeskoczenia. Obecnie dostępne są naturalnie prezentujące się peruki w wielu modnych stylizacjach i niezliczonych kolorach. Natomiast dla tych pań, które nie dadzą się przekonać do peruki, alternatywą są piękne chusty i szykowne turbany.

Materiał partnera