choroby skory

Choroby skóry twarzy: co sygnalizuje swędzenie?

Przyczyną świądu skóry może być ukąszenie owada, reakcja alergiczna na jedzenie lub kosmetyk, brak odpowiedniego nawilżenia. To może być także objaw choroby skóry twarzy. Jak ją rozpoznać?

Dlaczego występuje swędzenie?

Świąd jest uporczywym i nieprzyjemnym objawem, skłaniającym do ciągłego drapania. Może występować w postaci silnej lub umiarkowanej. Niekiedy potrafi bardzo uprzykrzyć życie, obniżając jego jakość i doprowadzając do kłopotów ze snem. Częste drapanie może ranić naskórek i być powodem zakażeń i powstawania zmian na skórze oraz blizn. Przyczyny swędzenia skóry mogą być różnorodne. Niekiedy powodem jest banalna zmiana temperatury: gdy zimą wchodzimy z ulicy do ciepłego pomieszczenia, możemy odczuwać delikatne mrowienie. Najczęściej jednak dokuczliwy świąd sygnalizuje chorobę skóry.

Jakie to choroby?

Jeżeli jedynym niepokojącym objawem jest świąd, a żadne zmiany na skórze nie występują, prawdopodobną przyczyną dolegliwości jest przesuszenie naskórka. Suchy klimat, narażenie się na zbyt wysoką lub niską temperaturę, długotrwałe przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach sprawiają, że skóra staje się sucha. Narażone na przesuszenie są zwłaszcza odsłonięte partie ciała, ale problemowi można szybko zaradzić, korzystając z nawilżających kosmetyków do twarzy i ciała oraz pijąc dużo wody. Jeśli jednak równocześnie występuje zaczerwienienie, intensywne łuszczenie się naskórka, wypryski, pokrzywka, to przyczyną świądu skóry są prawdopodobnie choroby drobnoustrojowe (zwłaszcza wśród osób starszych), chłoniak, dolegliwości układu krwiotwórczego, cholestaza, nadczynność tarczycy, zakażenia pasożytnicze, alergie lub atopowe zapalenie skóry.

Kiedy świąd powinien zaniepokoić?

Występujące po raz pierwsze objawy warto wziąć „pod lupę”. Upatrując przyczyn swędzenia skóry w kwestiach środowiskowych, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie naskórka. Jeśli mimo właściwej pielęgnacji objawy nie ustępują, warto zastanowić się, w których momentach stają się one nasilone. Może skórę podrażnia proszek do prania albo detergent wywołuje uczulenie? A może alergię powodują nowe perfumy lub biżuteria z dodatkiem niklu? Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest odstawienie produktów i kosmetyków, co do których istnieje podejrzenie, że mogą powodować reakcję immunologiczną. Jeśli mimo to świąd wciąż jest na tyle uporczywy, że przeszkadza w codziennych obowiązkach, utrzymuje się od ponad dwóch tygodni, występuje z nieokreślonego powodu oraz towarzyszą mu inne symptomy, mogące wskazywać na poważną chorobę wewnętrzną, to warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Świąd może bowiem oznaczać wówczas ciężkie schorzenie.

A może to atopowe zapalenie skóry?

Szacuje się, że atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Dokucza ona przede wszystkim niemowlętom i dzieciom – niemal co piąty maluch zmaga się z AZS. Jest to szczególny rodzaj alergii. Schorzenie ma miejsce bowiem wtedy, gdy organizm uzna, że jakaś obecna na skórze lub wewnątrz organizmu substancja zagraża alergikowi (choć z reguły jest ona nieszkodliwa dla innych osób). Dodatkowo, u osób chorych na AZS występują predyspozycje genetyczne – często mają one rodziców chorych na astmę, katar sienny lub inną odmianę alergii. Objawy atopowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne. Oprócz silnego świądu na tę chorobę skóry twarzy i ciała wskazują wykwity – ogniska rumieniowe, na których widoczne są nadżerki, pęcherzyki i drobne grudki. Skóra jest przesuszona, podrażniona, a na jej powierzchni mogą występować ranki spowodowane wzmożonym drapaniem. Z tego powodu dochodzi często też do zakażeń (np. gronkowcem złocistym). Osoby z AZS powinny więc unikać źródła alergii i zwracać szczególną uwagę na pielęgnację skóry.

Jak ulżyć swędzącej skórze?

Przede wszystkim, warto znać przyczynę występowania nieprzyjemnych dolegliwości. Swędzenie skóry spowodowane przesuszeniem jej na słońcu lub schłodzeniu na mrozie załagodzi odpowiedni filtr z balsamem nawilżającym latem lub krem ochronny zimą. W razie wystąpienia alergii należy unikać substancji podrażniających – detergentów, sztucznych barwników, produktów silnie perfumowanych albo zanieczyszczonych. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny wyeliminować z otoczenia rzeczy będące siedliskiem roztoczy (grube zasłony, dywany, narzuty), często sprzątać mieszkanie, wietrzyć pomieszczenia, zrezygnować ze zwierząt i ubrań z naturalnej wełny. Ważne jest też dobrać odpowiednie do potrzeb wrażliwej skóry kosmetyki do codziennej pielęgnacji (http://www.demsa.pl/atopowe-zapalenie-skory). Właściwe kremy i balsamy ukoją podrażnienia, nawilżą skórę i wspomogą procesy naturalnej regeneracji naskórka. A także załagodzą świąd.

Materiał partnera