salon optyczny

Chcesz otworzyć salon optyczny? Zainwestuj w sprzęt najwyższej jakości

Salon optyczny to w chwili obecnej bardzo popularny pomysł na biznes. Do jego prowadzenia nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń. Właścicielem takiego salonu może bez przeszkód zostać przedsiębiorca, który do tej pory nie miał nic wspólnego z branżą optyczną. Jedyną przeszkodą może być kwota, jaka jest potrzebna do uruchomienia i wyposażenia własnego punktu.

Podstawowe wyposażenie salonu optycznego

Własny salon optyczny można otworzyć w momencie, gdy posiadamy kwotę ok. 150-200 tysięcy złotych. Tyle wyniesie zakup podstawowego wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania placówki. W takim przypadku trzeba będzie ograniczyć zakres oferowanych usług do dobierania opraw oraz szkieł. Badanie wzroku oraz szlifowanie szkieł należy wtedy zlecić firmom zewnętrznym.

Wyposażając salon optyczny, musimy podjąć decyzję, czy zakupimy gotowe meble modułowe, czy też skorzystamy z porad architekta i zamówimy meble pod wymiar. Na podstawowe wyposażenie salonu optycznego składają się także: meble warsztatowe oraz narzędzia do montażu, tj. wkrętaki, szczypce i pincety. Na wyposażeniu salonu powinny znaleźć się także narzędzia do dopasowania okularów oraz różnego rodzaju napraw. Niedużym, ale bardzo istotnym podręcznym urządzeniem pomiarowym jest pupilometr oraz dioptriomierz, które znajdują się w ofercie firmy Poland Optical. Pupilometr służy do pomiaru rozstawu źrenic. Dioptromierz natomiast jest używany do kontroli siły soczewek znajdujących się w okularach.

Do prawidłowego funkcjonowania salonu optycznego konieczny jest także komputer. Powinniśmy zakupić do niego specjalistyczne oprogramowanie, które ułatwi prowadzenie tego typu firmy.

W jaki sprzęt diagnostyczny oraz szlifujący zainwestować?

W chwili obecnej duża ilość salonów optycznych oferuje kompleksowe usługi. W dobrej placówce można nie tylko wybrać oprawki, ale także zbadać wzrok. Szlifowanie szkieł również odbywa się na miejscu. Jeśli chcemy zapewnić klientom najwyższą jakość usług, warto wyposażyć salon we własne maszyny oraz przyrządy diagnostyczne.

Potrzebne przyrządy diagnostyczne to m.in.:

  • autorefraktrometr, który służy do badania ostrości wzroku; u niektórych pacjentów badanie tym przyrządem jest niemożliwe, dlatego warto zakupić także tablice Snellena, które mają identyczne zastosowanie;
  • fotoropter, czyli narzędzie do badania wzroku, które pomaga dobrać odpowiednią moc soczewek okularowych;
  • stoliki okulistyczne lub unity; te drugie składają się z regulowanego fotelu dla pacjenta oraz przesuwanych półek na przyrządy diagnostyczne;
  • keratometr.

Warto wyposażyć swój salon optyczny we własne maszyny do szlifowania szkieł. Unikniemy w ten sposób opóźnień w przypadku, gdy firma zewnętrzna wykonująca tego typu usługi dostanie dużą liczbę zleceń. Jeśli zatem stan naszych finansów pozwala na dodatkowe inwestycje, dobrze jest zakupić szlifierkę, rowkarkę, polerkę i wiertarkę. Można również zainwestować w automat szlifierski, który posiada wszystkie te funkcje.

Wyposażenie do salonu optycznego powinno być najwyższej jakości, np. z firmy Poland Optical. Firma ta zajmuje się sprzedażą sprzętu optycznego i urządzeń okulistycznych od 15 lat. Wspiera także swoją wiedzą i doświadczeniem wszystkie początkujące salony optyczne.