soczewki kontaktowe zalety

Chcesz nosić soczewki kontaktowe? Poznaj ich zalety i wady!

Coraz więcej osób boryka się z postępującymi wadami wzroku. Chorują nie tylko osoby starsze, ale również dzieci w wieku szkolnym i wielu młodych dorosłych. Dla tych, którzy nie czują się dobrze w okularach powstały soczewki. Codziennie korzystają z nich miliony zwykłych ludzi. Jakie są ich wady i zalety?

 

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Mimo że soczewki nie są żadną nowością na rynku, dopiero w ostatnich latach widać prawdziwe zainteresowanie tą formą korekcji wady wzroku. Każdego dnia sięgają po nie osoby w różnym wieku, różnej narodowości i wykonujące odmienne zawody: zarówno celebryci, aktorzy, pracownicy fizyczni, sportowcy, jak i zwykli, szarzy ludzie.

Ich podstawową zaletą jest komfort użytkowania – w przeciwieństwie do okularów soczewki nie zmieniają swojego położenia, nie spadają w czasie wykonywania aktywności ani nie zsuwają się z nosa. W zimie lub w lecie nie ma problemów z zaparowanymi szkłami na skutek przejścia z zimnego pomieszczenia do miejsca, w którym jest dużo cieplej. Nie ograniczają też pola widzenia w taki sposób, jak robią to okulary.

Ogromnym plusem jest również to, że rodzaj soczewek bez problemu możesz dostosować do swojego trybu życia.  W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać soczewki jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Jeśli na początku przygody z soczewkami kontaktowymi nie wiesz, jaki typ będzie dla ciebie najlepszy, w sklepach takich jak Optiland możesz zakupić kilka różnych opcji.

Kolejną zaletą soczewek jest efekt wizualny – choć obecnie wybór oprawek jest ogromny i praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie, nie wszyscy będą czuli się dobrze w okularach. Noszenie soczewek nie powoduje zasłonięcia twarzy, nie wpływa na twój wygląd oraz nie koliduje z makijażem. Przy kupnie specjalnych modeli można również zmienić kolor tęczówki, co często traktowane jest jako ciekawy element stylizacji

To rozwiązanie znacznie zwiększa również twoje bezpieczeństwo w chwili upadku, uderzenia, przypadkowego zgniecenia czy innego zdarzenia losowego. W przeciwieństwie do okularów, przy soczewkach nie grozi ci długi czas oczekiwania na nowy model, gdy ulegną uszkodzeniu lub zgubieniu.

 

Wady soczewek kontaktowych

Mimo że soczewki są bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, nie brakuje kilku niedogodności, które sprawiają, że nie wszyscy decydują się na uch używanie. Część osób wybiera okulary, ponieważ zwyczajnie traktują je jako element swojego stroju. Inni nie czują się na sile, by pamiętać o konieczności zakupu i wymiany soczewek długoterminowych i woli postawić na okulary korekcyjne.

Początkujący użytkownicy soczewek mogą również narzekać na problemy z aplikacją, ponieważ czasem wymaga to wprawy, którą nabiera się wraz z doświadczeniem. Nieco problematyczne bywa również zachowanie higieny przed położeniem się spać i w trakcie przechowywania szkieł kontaktowych w specjalnym płynie.

Materiał partnera