Charakterystyka egzemy atopowej

Jednym z najpowszechniej występujących rodzajów egzemy jest atopowe zapalenie skóry, zwane niegdyś świerzbiączką. Schorzeniu temu, określanemu w dermatologii i alergologii jako przewlekła dermatoza, towarzyszy uporczywy i nawrotowy świąd oraz liszajowacenie skóry. Choroba przebiega zazwyczaj z długimi okresami zaostrzeń i remisji. Atopowe zapalenie skóry powodowane jest przez nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu na małe dawki antygenów, a przyczyny tego leżą w uwarunkowaniach genetycznych.

Charakterystyka egzemy atopowej

Pomimo, iż wiadomo, że znaczącą rolę w rozwoju atopii odgrywają skłonności genetyczne, to dotychczas nie zostały jeszcze precyzyjnie dookreślone sposób dziedziczenia i rodzaj haplotypu biorącego udział w patogenezie tego schorzenia. Bezspornie udowodniono, że ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry jest wielokrotnie większe u dzieci tych rodziców, którzy sami tym schorzeniem byli lub są dotknięci. U osób dotkniętych egzemą atopową występuje bardzo mocne swędzenie skóry. Chorzy często się drapią, co prowadzi do zaczerwienienia, puchnięcia, a nawet pękania skóry oraz do sączenia się przezroczystego płynu co w ostateczności kończy się strupami i złuszczeniami. Kiedy dzieci stają się starsze, ich stan zdrowia może się niekiedy samoistnie poprawić, lecz często pozostaje niezmieniony, co w dorosłym życiu niesie ze sobą poważne problemy. Nawet wtedy, gdy choroba ustępuje całkowicie, to skóra pozostaje w dalszym ciągu sucha i nadal bardzo łatwo ulega różnego rodzaju podrażnieniom.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie egzemy atopowej wymaga ścisłej współpracy pacjenta i jego rodziny z lekarzem. Przez staranne stosowanie się do zaleceń lekarskich oraz zwracanie uwagi na wszystkie czynniki, które pomagają bądź szkodzą zdrowiu pacjenta, można znacznie poprawić stan jego skóry. Istotnym uzupełnieniem leczenia akademickiego może być stosowanie naturalnych preparatów roślinnych, o czym dowiadujemy się w czeskiej firmie ENERGY.

Akademickie leczenie tego schorzenia obejmuje:

  • przyjmowanie leków na egzemę

Tutaj możemy między innymi wymienić leki zawierające kortykosteroidy, antyhistaminy, inhibitory kalcyneuryny, a także leki na infekcje oraz kremy nawilżające.

  • dbanie o właściwą higienę skóry

W tym przypadku pomocne będą kąpiele w letniej wodzie z użyciem łagodnego środka myjącego, przystosowanego do wrażliwej skóry oraz stosowanie odpowiedniego środka nawilżającego. Bardzo pomocny w leczeniu wszelkich podrażnień skóry jest olej migdałowy.

  • unikanie alergenów
  • zmiany w sposobie odżywiania się
  • fototerapia

Użycie fal światła ultrafioletowego A lub B może wspomagać leczenie łagodnej/ umiarkowanej egzemy.

Naturalne sposoby Energy na radzenie sobie z wypryskiem atopowym:

Problemy rozwiązujemy zawsze długotrwale stosując Cytosan, Regalen i Fytomineral (dawkowanie – indywidualne w zależności od siły obciążenia). Odnowę i oczyszczanie skóry wspieramy aplikacją produktów zewnętrznych.

Przy ostrym obciążeniu skóry polecana jest kąpiel w soli Biotermal (do wody – 3 łyżki; 1 x dziennie na 20 minut przez 10 dni, możliwość powtórzeń), a następnie aplikacja kremu ziołowego Artrin na całe ciało.

Objawy długotrwałe złagodzimy stosując mydło Protektin, a następnie wmasowując krem ziołowy Protektin w dotknięte miejsca. Miejsca podrażnione, popękane i czerwone nacieramy kilka razy dziennie kremem ziołowym Artrin. Skórę chronimy przed słońcem stosując krem ziołowy Cytovital na całe ciało.

Reasumując, należy powiedzieć, że leczenie atopowego zapalenia skóry jest procesem trudnym i długotrwałym, ale przy dużej konsekwencji i samodyscyplinie możemy liczyć, że  przyniesie zadowalające rezultaty. Wybór metody pozostaje do własnej decyzji.

Materiał partnera