Cechy idealnego stomatologa dziecięcego

Stomatologia dziecięca wbrew pozorom jest bardzo wymagającą specjalizacją, i w tym przypadku nie do końca chodzi o skomplikowany proces leczenia, ale o wymagania stawiane wobec lekarza stomatologa dotyczące stosunku do pacjenta. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu najmłodszych, powinien charakteryzować się kilkoma bardzo istotnymi cechami. Jakimi? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dziecko jest niezwykle wymagającym pacjentem

Trudności wynikające z pracy stomatologa dziecięcego związane są przede wszystkim ze specyfiką przyjmowanych pacjentów. Dzieci bowiem są dużo bardziej wymagające od osób dorosłych. Dentysta specjalizujący się w ich leczeniu musi mieć z nimi bardzo dobry kontakt, być wobec nich zawsze życzliwy i potrafić sprawić, że dziecko nie będzie się bało kolejnych wizyt. Niestety z reguły dziecko nie lubi wizyt w gabinecie stomatologicznych i kojarzy je z zawsze nieprzyjemnymi zabiegami. Rolą lekarza stomatologa jest zmiana tego podejścia i sprawienie, że na kolejną wizytę dziecko będzie się udawało już z przyjemnością. W jaki sposób to uczynić?

Dużo spokoju i życzliwości

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog, specjalizujący się w pedodoncji, czyli w stomatologii dziecięcej z Gabinetu Stomatologicznego Jardent w Iławie: Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko nie bało się wizyt w gabinecie stomatologicznym, powinniśmy przyłożyć bardzo dużo uwagi do wyboru takiego specjalisty, który będzie potrafił w trakcie pierwszych wizyt złapać z nim bardzo dobry kontakt. Taki stomatolog przede wszystkim powinien być niezwykle miły i podchodzić do swojego pacjenta, jak do własnego dziecka. W trakcie leczenia powinien dokładnie opisywać wszystkie wykonywane czynności, nigdy nie wykazywać oznak zniecierpliwienia czy znudzenia oraz wykazywać dużo troski, spokoju i wyczucia. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, ponieważ dzieci mają tendencję do wyolbrzymiania odczuwanych bodźców, także bólowych, i jeżeli dentysta nie będzie potrafił ich uspokoić, wizyta może poskutkować ciężką do usunięcia traumą.

Odpowiednie wyposażenie gabinetu i poczekalni

Równie ważną kwestią jak wybór odpowiedniego lekarza specjalisty jest także wystrój kliniki stomatologicznej. W dobrze przystosowanej do przyjmowania dzieci przychodni, w poczekalni będą czekały na dzieci zabawki, kredki oraz inne przedmioty, które pozwolą umilić im czas oczekiwania na wizytę. Niektóre gabinety oferują swoim małym pacjentom także możliwość oglądania bajek.

Bardzo ważny jest także sprzęt używany w gabinecie stomatologicznym. W dzisiejszych czasach standardem w leczeniu dzieci jest już stosowanie kolorowych plomb oraz odpowiednich, bezbolesnych metod znieczulenia. Dzięki temu dziecko nie boi się wizyt, a często przychodzi na nie z prawdziwą przyjemnością.

Materiał partnera