okulista

Cechy dobrego okulisty

Okulista najczęściej kojarzy się z osobą, która pokazuje nam tablicę z literkami, każe głośno czytać i na tej podstawie wypisuje receptę na okulary. Nie należy jednak zapominać, że okulista to lekarz, który posiada kompetencje znacznie szersze niż diagnoza wady wzroku. Do podstawowych zadań lekarza okulisty należy rozpoznawanie i leczenie rozmaitych chorób oczu, a także ich mechanicznych urazów.

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy przed monitorami komputerów, które są dla nas jednocześnie narzędziem pracy i źródłem rozrywki. Spędzamy czas w biurach ze sztucznym oświetleniem i klimatyzacją, która również nie służy zdrowiu oczu – mówi specjalista z Galerii Zdrowia Medica. Te czynniki środowiskowe są przyczyną coraz częstszego występowania wad i chorób oczu, dlatego rutynowym kontrolom okulistycznym powinniśmy poddawać się przynajmniej raz na 2-3 lata. Na co zwrócić uwagę wybierając lekarza, któremu powierzymy troskę nad swoimi oczami?

Wykształcenie i doświadczenie

Trudno wyobrazić sobie praktykującego lekarza jakiejkolwiek specjalności bez dyplomu medycyny, więc ten aspekt wykształcenia jest raczej oczywisty. Jednak okulista, tak jak każdy lekarz, powinien zawsze być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami przynajmniej z zakresu swojej specjalizacji. Tylko ciągłe podnoszenie kwalifikacji daje gwarancję świadczenia pacjentom usług zgodnych z obowiązującymi standardami. Lekarze poszerzają swoją wiedzę na rozmaitych kursach, konferencjach i sympozjach, a uczestnictwo w takich wydarzeniach zwykle udokumentowane jest certyfikatami. Drugą sprawą jest doświadczenie, bo przecież trening czyni mistrza.

Stosunek okulisty do pacjenta

Sposób rozmowy z pacjentem bardzo wiele mówi o fachowości danego specjalisty – zauważa ekspert Galerii Zdrowia Medica. Dobry okulista nie będzie spieszył się z postawieniem diagnozy, nie będzie poganiał pacjenta i poświęci mu wystarczająco dużo czasu, by dobrze zorientować się w jego sytuacji i problemach. Nie ograniczy się także do stwierdzenia wady wzroku czy zdiagnozowania choroby i przepisania kuracji, ale wytłumaczy pacjentowi sytuację i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia.

Sprzęt medyczny w gabinecie okulistycznym

Aby lekarz mógł w pełni wykorzystać osiągnięcia nowoczesnej okulistyki, powinien posiadać również nowoczesny sprzęt. Obecnie za najdokładniejsze w okulistyce uważa się komputerowe badanie wzroku.