Budowa implantów zębowych

Wszczepienie implantów zębowych już od wielu lat uważane jest za najdoskonalszy sposób odbudowy utraconych zębów. Ta metoda bowiem jako jedyna umożliwia skuteczną odbudowę zarówno estetyki uśmiechu, jak i funkcjonalności układu żucia. Jest to możliwe dzięki niezwykłej budowie implantów stomatologicznych, które zastępują nie tylko koronę utraconego zęba ale także jego korzeń.

Sztuczny korzeń zęba, czyli filar implantu

Element, który ma za zadanie zastąpienie korzenia utraconego zęba naturalnego jest najważniejszym elementem implanta zębowego i to on daje przewagę implantom nad innymi protetycznymi metodami odbudowy zębów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Maxdent we Wrocławiu: Filar implanta, czyli de facto sztuczny korzeń odbudowywanego zęba, ma za zadanie zapewnienie implantowi doskonałej stabilności oraz umożliwienie mu spełnianie takiej samej roli jak naturalne zęby. Sztuczny korzeń implantu najczęściej jest zbudowany z tytanu lub jego stopów, które oprócz niezwykłej trwałości i odporności na zachodzące w jamie ustnej obciążenia mechaniczne, mają tę zaletę, że wykazują całkowitą biozgodność z tkankami kostnymi organizmu. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że filar implantu stomatologicznego po wszczepieniu będzie przez tkankę kostną obrastany, w taki sam sposób jak jest obrośnięty korzeń naturalnego zęba. Dzięki temu nowy ząb będzie stabilny, a jednocześnie wszczepienie implantu całkowicie eliminuje ryzyko powstania procesów zanikowych kości szczęki.

Filar protetyczny, czyli łącznik

Drugim ważnym elementem implantu zębowego jest filar protetyczny, często nazywany także łącznikiem, ponieważ jego zadanie polega na połączeniu sztucznego korzenia zęba z nadbudowywaną na nim koroną protetyczną. Istnieje bardzo dużo rodzajów filarów protetycznych, które różnią się pomiędzy sobą kształtem, rozmiarem czy kątem nachylenia. Wybór odpowiedniego łącznika zależy od wielkości odbudowywanego zęba.

Korona protetyczna

Trzecim i ostatnim elementem budowy implantów zębowych jest korona protetyczna. Zazwyczaj, po wszczepieniu implanta zębowego, na początku miejsce wszczepu zabezpiecza się poprzez zastosowanie korony tymczasowej, natomiast po pełnym przyjęciu się wszczepionego filaru oraz zagojeniu powstałych w wyniku wykonania zabiegu ran, zastępuje się ją koroną stałą. Cały proces gojenia i przyjęcia implantu, nazywany jest osteointegracją i trwa zazwyczaj około kilku tygodni. Stała korona protetyczna wykonana jest z porcelany, która ma najbardziej zbliżony kolor i fakturę do szkliwa naturalnych zębów, i po umieszczeniu w jamie ustnej będzie praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Materiał partnera