bole brzucha

Boli mnie brzuch! I co teraz?

Ból brzucha to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że aż 30% osób dorosłych regularnie skarży się na ból brzucha. Jest to specyficzny objaw, ponieważ może mieć bardzo różne podłoża. Istnieją skuteczne sposoby na ból brzucha, niemniej podstawą leczenia będzie ustalenie przyczyny tegoż bólu.

Bóle brzucha – przyczyny

Ból brzucha może być spowodowany przez wiele czynników, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Do częstych przyczyn zaliczamy sytuacje stresujące, w których całe nasze ciało jest w napięciu. Organizm zaczyna produkować większe ilości adrenaliny i kortyzolu, pod wpływem których zwiększa się również produkcja kwasów trawiennych, podrażniających błonę śluzową wyściełającą żołądek. W efekcie możemy odczuwać dyskomfort w żołądku, może się pojawić także biegunka bądź wymioty.

Innym rodzajem bólu brzucha, który dotyczy wyłącznie kobiet, są bóle menstruacyjne. Są one mniej lub bardziej uciążliwe, a mogą towarzyszyć im nudności, bóle kręgosłupa, w najgorszym wypadku także wymioty czy omdlenia. Bóle menstruacyjne są wynikiem skurczów macicy, która w ten sposób pozbywa się endometrium.

Do najczęstszych przyczyn bólów brzucha zaliczamy niestrawność i kolkę jelitową, która pojawia się po jedzeniu. Niestrawność to reakcja naszego układu pokarmowego na nadmiar pokarmu, pokarm zbyt ciężkostrawny lub na pokarm będący alergenem. W efekcie pojawia się ból żołądka, może wystąpić biegunka lub zaparcia, a także wzdęcia, nudności oraz zgaga. Niestrawność może występować regularnie lub co jakiś czas. Jeżeli pojawia się praktycznie po każdym posiłku, koniecznie powinniśmy się tym zająć, gdyż nieleczona może powodować poważniejsze choroby, na przykład refluks żołądka czy nawet raka. Więcej o przyczynach bólu żołądka można dowiedzieć się na stronie Buscopan: http://www.buscopan.pl/abdominal-pains.

Sprawdzone sposoby na bóle brzucha

Oczywiście na każdy rodzaj bólu brzucha można znaleźć domowe, sprawdzone sposoby, które ukoją ból i przyniosą nam ulgę. Jeżeli czujemy się zestresowani, co wywołuje skurcze żołądka i uczucie dyskomfortu, warto zażyć jakiś naturalny lek na uspokojenie, np. napar z melisy lub leki gastryczne. Najważniejszą kwestią będzie jednak usunięcie przyczyny tego bólu, czyli stresu. Warto w ciągu dnia zadbać o odpowiednią miarę relaksu i odpoczynku i starać się jak najmniej denerwować. Wtedy również leczenie bólu żołądka okaże się zbędne, gdyż objawy po prostu same ustaną.

W wypadku bólów menstruacyjnych pomóc mogą na przykład specjalne ćwiczenia fizyczne, które zmniejszają skurcze macicy, a co za tym idzie – zmniejszają ból. Łagodząco może działać przykładanie ciepłego termoforu do podbrzusza, trzeba jednak pamiętać, że zbytnie rozgrzanie macicy może z kolei doprowadzić do jej nadmiernego rozluźnienia i w efekcie do krwotoku. Trzeba więc to robić z umiarem. W ostateczności można zażyć lek przeciwbólowy ze środkiem rozkurczającym. Jeżeli jednak ból jest tak silny, że powoduje wymioty czy omdlenia, najlepiej od razu wybrać się do specjalisty, gdyż może to być objaw poważniejszej choroby, na przykład endometriozy.

A co z leczeniem bólu żołądka wywołanego niestrawnością? Jeżeli zdarza się to sporadycznie, można wykorzystać ziołowe leki w formie kropli czy herbat, które pobudzają trawienie. Jeżeli jednak niestrawność przydarza nam się niemalże codziennie, należy zmienić swój sposób odżywiania, gdyż to on jest głównym winowajcą. Powinniśmy zastąpić ciężkostrawne i tłuste pokarmy potrawami lekkimi, bogatymi w warzywa i produkty zawierające błonnik. Błonnik odgrywa główną rolę w prawidłowym wypróżnianiu i skutecznie usuwa zaparcia, będące jednym z objawów niestrawności. Warto też wyznaczyć sobie stałe pory jedzenia i starać się jadać mniej, a częściej. Wtedy nasz żołądek spokojnie poradzi sobie ze strawieniem wszystkiego. Takie zdrowe odżywianie nie tylko pomoże pozbyć się bólów żołądka, ale ogólnie wpłynie na nasze samopoczucie, stan zdrowia, a nawet wygląd.

Nigdy nie lekceważmy bólów brzucha, gdyż są one sygnałem ostrzegawczym przed poważnymi schorzeniami!

Materiał partnera