Automatyczne pomiary wskaźnika kostka-ramię znacznie przyspieszają diagnostykę miażdżycy kończyn dolnych

Wykonywanie regularnych badań diagnostycznych w kierunku miażdżycy kończyn dolnych powinno stać się stałym elementem rutynowych badań przeprowadzanych w gabinetach lekarskich. Niestety, ale PAD w początkowych etapach może nie dawać żadnych objawów, a gdy te się pojawią może być już za późno na zahamowanie postępu choroby. Rozwiązaniem tego problemu jest wykonywanie pomiaru wskaźnika kostka-ramię, które jest bardzo proste i daje natychmiastowe wyniki.

Co to jest wskaźnik kostka-ramię?

Wskaźnikiem kostka-ramię opisujemy stosunek wysokości ciśnienia mierzonego na ramieniu do wysokości ciśnienia mierzonego na lewej i prawek kostce pacjenta. W zależności od wysokości uzyskanego wyniku można z łatwością określić stan tętnic obwodowych pacjenta. Ogólnie przyjmuje się że wartości pomiaru wskaźnika kostka-ramię powinny się sytuować pomiędzy 1,00 a 1,40. Wszelkie odchylenia od tych wartości powinny być dla lekarza wskazaniem do konieczności zlecenia dalszych badań. Przy czym wartości powyżej 1,40 mogą być spowodowane nieprawidłowościami w sztywności naczyń, natomiast wartości poniżej 1,00 wskazują na występowanie niedokrwienia kończyn.

W jaki sposób dokonuje się pomiaru wskaźnika kostka-ramię?

Zalecenia dotyczące regularnego wykonywania pomiarów wskaźnika kostka-ramię wzięły się stąd, że jest to zdecydowania najprostsza metoda na określenie stanu tętnic obwodowych pacjenta. Wcześniej w diagnostyce stosowano przede wszystkim USG Dopplera oraz badania angiograficzne z użyciem tomografu komputerowego. Wadą tych metod jest jednak ich trudna dostępność oraz wysokie koszty.

Pomiar wskaźnika kostka-ramię urządzeniem do automatycznego pomiaru wskaźnika kostka-ramię jest nieporównywalnie łatwiejszy. Żeby można było zaoferować pacjentom jego wykonanie wystarczy, że gabinet lekarski będzie wyposażony w urządzenie ABPI MD, które oferuje firma Diabetica.

Jak tłumaczy w rozmowie z nami jej przedstawiciel: Wykonywanie pomiarów wskaźnika kostka-ramię przy użyciu oferowanego przez nas urządzenia jest bardzo proste. Urządzenie jest raczej niewielkich rozmiarów i umieszczone jest na wygodnym do przemieszczania stojaku. Posiada trzy mankiety, z których każdy jest w innym kolorze, dzięki czemu przeprowadzający badanie lekarz nie ma problemu z określeniem, który mankiet powinien być założony na która kończynę. Czerwony zakłada się na ramię, żółty na lewą kostkę, natomiast zielony na prawą. Po założeniu mankietów i sprawdzeniu czy dobrze leżą wystarczy tylko przycisnąć przycisk na urządzeniu i odczytać wynik pomiaru.

Jak więc widać regularne pomiary wskaźnika kostka-ramię są bardzo prostym sposobem na sprawdzanie stanu tętnic obwodowych pacjentów. Do ich wykonania wystarczy jedynie posiadanie prostego w obsłudze urządzenia, którego stosowanie może uratować ludzkie życie.

Materiał partnera