bezpieczne leki

Apteki w sieci – jak kupować bezpiecznie?

Branża handlu internetowego rozwija się w szybkim tempie. Zjawisko to dotyczy nie tylko zwykłych sklepów, ale również aptek, w których możemy nabywać powszechnie dostępne leki. Decydując się na zakup medykamentów w sieci, warto jednak zachować szczególną ostrożność.

Zwodnicze ceny

Jednym z największych ,,wabików”, skłaniających nas do zakupu towaru, są atrakcyjne ceny. Liczne promocje i upusty usypiają czujność i powodują, że nie sprawdzamy, czy nabywany przez nas produkt jest oryginalny i spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa. W przypadku leków ma to kluczowe znaczenie – nawet najzwyklejsze lekarstwo na nadciśnienie, dostępne bez recepty, może poważnie zaszkodzić zdrowiu, jeśli pochodzi z niezidentyfikowanego źródła. Lepiej więc kupować leki w miejscu sprawdzonym, a nie w tym, które kusi nas preferencyjnymi cenami. Jak jednak zweryfikować, czy dana apteka działa legalnie?

Sprawdź wszystkie dane firmy

Moda na zakupy w sieci doprowadziła do rozrostu wielu nielegalnych działalności, także w branży farmaceutycznej. Apteka funkcjonująca legalnie, powinna udostępniać na swojej stronie wszelkie niezbędne informacje, pozwalające na identyfikację firmy, w tym: dane teleadresowe z miejscem siedziby (umożliwiające bezpośredni kontakt z dyżurnym farmaceutą), odnośniki do krajowego rejestru zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, a także do rejestru zgód, poświadczających uprawnienia na prowadzenie aptek szpitalnych i zakładowych. Dobrze też, aby na stronie znajdowało się odniesienie do Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, posiadającego informacje o przepisach związanych z wysyłkową sprzedażą leków i ich handlem w internecie.

Zwróć uwagę na logo

Działające legalnie apteki internetowe są również opatrzone specyficznym logotypem – białym krzyżem z czterema poziomymi paskami w tle, jednym w kolorze szarym i trzema w odcieniach zieleni. Jest to symbol graficzny, normowany rozporządzeniami Unii Europejskiej i obowiązujący we wszystkich krajach wspólnoty. Kliknięcie na logo powoduje przeniesienie na stronę internetową krajowego rejestru działających legalnie aptek. Tego typu logotyp posiada między innymi raciborska apteka ,,Pod Różami”, oferująca bogaty wybór leków online, a także prowadząca działalność w kilku punktach stacjonarnych.

Materiał partnera