Na co zwrócić uwagę wybierając prowadnicę do stołu?

Prowadnice to proste mechanizmy montowane w różnego rodzaju meblach, między innymi stołach – ich zadaniem jest ułatwienie obsługi ruchomych elementów, czyli głównie szuflad czy półek na klawiaturę. Co warto wziąć pod uwagę przy zakupie nowej prowadnicy do naszych mebli?

Maksymalny udźwig prowadnicy

Szuflady to nie tylko płaskie elementy przeznaczone do przechowywania drobiazgów. Nawet w kuchniach coraz częściej spotyka się szerokie, głębokie szuflady, przeznaczone do przechowywania w nich garnków i innych ciężkich sprzętów – rozwiązanie takie jest znacznie wygodniejsze, niż szafki. Wybierając prowadnicę powinniśmy zastanowić się, co będziemy przechowywać w konkretnej szufladzie – chodzi o to, by prowadnica była w stanie utrzymać ciężar szuflady nawet przy jej maksymalnym wysunięciu. Nadmierne obciążenie prowadnicy może prowadzić w najlepszym przypadku do jej zniekształcenia, co odbije się na jej funkcjonalności. W najgorszym wypadku może skończyć się to całkowitym zniszczeniem prowadnicy oraz mebla, w którym ją zamontowaliśmy.

Maksymalne wysunięcie prowadnicy

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest maksymalne wysunięcie prowadnicy poza korpus danego mebla. Prowadnice mogą wysuwać się wraz z przymocowanym do nich elementem na całą długość, jak i na tylko pewną jej część. W przypadku szuflad im pełniejszy wysuw prowadnicy, tym łatwiejszy dostęp do zawartości szuflady. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych szuflad, w których przechowywane są duże przedmioty – przy niepełnym wysuwie wyciągnięcie sprzętów znajdujących się przy tylnej ścianie szuflady będzie wymagało wyjęcia również pozostałych przedmiotów, blokujących dostęp.

 Rodzaj prowadnicy

Wyżej wymienione parametry prowadnicy są w ścisły sposób powiązane z rodzajem mechanizmu. Najpowszechniej spotykane prowadnice rolkowe są proste w montażu i stosunkowo tanie, jednak jednocześnie najmniej wytrzymałe na obciążenia i zapewniają jedynie częściowe wysunięcia. Ich przeciwieństwem są prowadnice kulkowe, gwarantujące znacznie większy udźwig oraz często pełne wysunięcie. Jeśli zależy nam na tym, by prowadnica była niewidoczna z boku, warto wybrać prowadnice dolnego montażu.

Dodatkowe funkcje prowadnicy

Funkcje takie jak ciche domykanie czy push to open znacząco poprawiają komfort korzystania z szuflad. Pierwsza z nich polega na tym, że szuflada zostaje spowolniona tuż przed całkowitym zamknięciem, dzięki czemu nie trzaska w kontakcie z korpusem mebla – jest to funkcja bardzo przydatna kiedy pracujemy w pośpiechu i dla zaoszczędzaniu czasu po prostu popychamy szuflady, by się zamknęły. Push to open z kolei sprawia, że po delikatnym naciśnięcie frontu szuflady odskakuje ona na pewną odległość – dzięki temu łatwo otworzymy szufladę przy pomocy łokcia, np. gdy mamy ubrudzone dłonie i nie chcemy dotykać rączek szuflad.

Szeroki wybór prowadnic do mebli znajdziemy w ofercie firmy Pöttker.

Materiał partnera