Na co zwracać uwagę przy zakupie materiału siewnego, żeby nie zostać oszukanym?

Materiał siewny to nasiona oraz części wegetatywne roślin, służące do ich rozmnażania. Są kupowane przez rolników w celu otrzymania zbiorów, zależnych zarówno od warunków pogodowych, jak też od jakości samego materiału siewnego. Aby przy jego zakupie nie zostać oszukanym, należy wiedzieć, na jakie elementy zwracać szczególną uwagę.

Podejrzanie niska cena

Przede wszystkim materiał siewny nie może być zbyt tani. Oczywiście, niskie ceny kuszą i zachęcają do skorzystania z atrakcyjnej oferty. Jeśli jednak koszty zakupu materiału siewnego są podejrzanie małe w stosunku do innych ofert na rynku, oznacza to, że sprzedawca nie jest godny zaufania, a nasiona nie są kwalifikatem – mówi nasz rozmówca z AGENCJI NASIENNEJ.

Oryginalny, dobrej jakości materiał, musi mieć swoją cenę, a sprzedawca powinien posiadać pisemną licencję wydaną przez hodowcę. Dlatego nie zawsze warto decydować się na promocje. Szczególnie, kiedy chcemy mieć większą pewność, że otrzymamy wysokiej jakości plony. Chociaż są one równie zależne od sytuacji pogodowej, to nie da się zaprzeczyć, że materiał siewny również ma ogromne znaczenie.

Brak faktury od sprzedawca

Drugą ważną kwestią jest brak faktury od sprzedawcy. Jeśli sprzedawca nie chce nam wydać takiego dokumentu, oznacza to, że legalność materiału siewnego jest wątpliwa i zapewne nie została poddana kontroli przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Rolnik ma pełne prawo do otrzymania faktury, a sprzedawca nasion powinien mu ją przekazać. Ponadto, jeśli taką fakturę otrzymamy, muszą znajdować się na niej odpowiednie dane. Nawet, kiedy pojawiły się drobne nieprawidłowości, należy prosić o korektę. W przeciwnym razie faktura może być nieważna, a w razie konieczności reklamacji, może nie zostać uznana. Lepiej nie dopuścić takiej sytuacji i zatroszczyć się o swoje interesy i prowadzone gospodarstwo.

Brak etykiety na workach z nasionami

Naszą czujność względem sprzedawcy materiału siewnego musi też zwrócić brak etykiety na otrzymanych workach z nasionami. Urzędowa etykieta ma zawierać informacje odnoszące się do gatunku i odmiany materiału służącego do wysiewu, jego kategorię bądź stopień kwalifikacji oraz numer partii. Etykieta jest również świadectwem legalności, a jeśli jej nie ma – to sygnał, że sprzedaż tych nasion nie jest zgodna z prawem. Warto zwracać uwagę na takie elementy, aby rozsądnie rozdysponować fundusze i cieszyć się zbiorami, które zapewnią finanse na następne miesiące.

Materiał partnera