Na co zwracać uwagę, korzystając z usług wypożyczalni samochodów

Wypożyczenie samochodu to doskonałe rozwiązanie, jeżeli mamy prawo jazdy, ale na co dzień poruszamy się raczej pieszo albo komunikacją miejską i raz na jakiś czas planujemy dalszą eskapadę, np. z rodziną czy znajomymi. Powodów skorzystania z takiej usługi może być oczywiście o wiele więcej, a auto w zależności od potrzeb wynajmiemy i na dzień, i nawet na kilka miesięcy. Zawsze jednak warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Pozwoli to uniknąć przy zwrocie niejednej niemiłej niespodzianki, przede wszystkim w postaci obciążenia sporymi kosztami dodatkowymi. Te zaś mogą być naliczone niemal za wszystko: od wyposażenia samochodu w fotelik dziecięcy czy nawigację GPS, przez zarysowanie lakieru, po niezatankowanie do pełna tuż przed oddaniem auta.

Umowa

Najważniejsze jest to, by bardzo dokładnie zapoznać się z umową. W niej będą bowiem wspomniane wszystkie tego rodzaju sytuacje, wraz z taryfą, która w ich przypadku obowiązuje. Z umowy dowiemy się na przykład, ile wynosi dzienny limit przejechanych kilometrów (nakładany zwłaszcza w przypadku droższych samochodów), a także ile zapłacimy dodatkowo za każdy przejechany kilometr po przekroczeniu tegoż limitu.

Ubezpieczenie

Przyjrzyjmy się też, czy zapłacimy więcej za wypad za granicę, ile wynosi kaucja albo o ile rośnie kwota ubezpieczenia, gdybyśmy chcieli zmieniać się za kółkiem z drugim kierowcą. Ubezpieczenie to zresztą osobna kwestia, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, wypożyczając samochód – dowiedzmy się dokładnie, co ono obejmuje. Pakiet o szerszym zakresie może istotnie podnieść cenę wynajmu auta, ale często nie ma co na nim oszczędzać, zwłaszcza że np. za rysę na drzwiach możemy bez ubezpieczenia zostać obciążeni kosztem ich całkowitej wymiany.

Oględziny

Przed spisaniem protokołu wypożyczenia na pewno trzeba samochód ze wszystkich stron szczegółowo obejrzeć i nanieść na ów protokół informację o wszystkich dostrzeżonych mankamentach, za które nie chcielibyśmy potem dodatkowo zapłacić. Na wszelki wypadek możemy też zrobić kilka zdjęć, zarówno przed wypożyczeniem auta, jak i po jego oddaniu.

Dobrze jest również sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, oświetlenia, opon i licznika, którego wartość musi odpowiadać temu, co zapisano w umowie – radzi przedstawiciel lubelskiego serwisu samochodowego Sabat.

Zwrot

Wynajmując samochód, pamiętajmy też, by nie oddawać go w stanie wymagającym czyszczenia, za które na pewno będziemy musieli zapłacić. Zwrotu zaś dokonajmy w godzinach pracy wypożyczalni – w przeciwnym razie może nam zostać doliczona opłata za kolejną dobę wynajmu, względnie stała kwota za nieoddanie samochodu w terminie.

Materiał partnera