Zastosowanie suchego lodu

Kojarzymy go zazwyczaj z lodowiskiem lub lodówką, ale nie każdy wie, że lód, bo o nim tu mowa, ma też wiele różnych zastosowań. Szczególnie dotyczy to suchego lodu występującego w postaci bloków lub granulatu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?  

Bezpieczny transport i laboratoria

Suchy lód to dwutlenek węgla, który w wyniku sprężania i prasowania zostaje zamieniony w ciało stałe. Znajduje on zastosowanie m.in. chłodnictwie i transporcie. Z pomocą suchego lodu transportowane są artykuły spożywcze, ale też np. szczepionki, próbki krwi i tkanek oraz materiał biologiczny. Właściwości suchego lodu można wykorzystać, jeśli potrzebujemy coś schłodzić bądź utrzymać niską temperaturę. Ważne jest, że suchy lód w procesie sublimacji zamienia się bezpośrednio w parę wodną, bez pośrednictwa wody. Produkty w suchym lodzie można przewozić na duże odległości. Zapewnia to ciągłość łańcucha chłodniczego. Kolejnym miejscem, w którym lód suchy ma zastosowanie są laboratoria. U dystrybutorów suchego lodu takich jak  firma Dry Ice Zone zaopatrują się laboratoria znajdujące się w ośrodkach badawczych i na wyższych uczelniach. W miejscach wykorzystywana jest możliwość bezpiecznego schładzania aparatury badawczej bez ryzyka zwarcia. Suchy lód pozwala również na szybkie zamrażanie preparatów biologicznych.

Przemysł i rozrywka

Suchy lód znalazł również zastosowanie w gastronomii jako dodatek do żywności, a także w przetwórstwie i przechowywaniu produktów żywnościowych. W przemyśle suchy lód jest szeroko zastosowany w wykonywaniu spawów na zimno. Pozwala on łączyć stal i inne metale termorkurczliwe z innymi elementami. Jeszcze inną dziedziną wartą odnotowania w tym aspekcie jest czyszczenie. Otóż Innowacyjna metoda strumieniowa posiłkuje się granulatem suchego lodu. Sublimacja zapewnia bezpieczne i efektywne odrywanie brudu od czyszczonej powierzchni. Ciekawe zastosowanie ma ten materiał w przemyśle rozrywkowym: przy tworzeniu efektów specjalnych w fotografii i filmach. W mniejsze skali suchy lód można wykorzystać np. na przyjęciu weselnym do stworzenia jego wyjątkowej oprawy.

Materiał partnera