Zastosowanie osuszaczy powietrza

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach może mieć różne przyczyny, ale nigdy nie jest stanem pożądanym. Nadmierna wilgotność w budynku prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach, co jest jej najłatwiej dostrzegalnym, ale nie jedynym skutkiem. Mokre ściany sprawiają, że do ogrzewania pomieszczeń zużywamy więcej energii, a dodatkowo we wnętrzach panuje nieprzyjemny zapach i niezdrowa atmosfera.

Osuszacz powietrza jest urządzeniem pneumatycznym, które pozwala na usunięcie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Elite THERMOBILE Polska.

Przyjrzyjmy się różnym zastosowaniom osuszaczy.

Przemysłowe osuszacze powietrza

Osuszacze powietrza znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas prac budowlanych, gdzie pozwalają na szybkie i sprawne usunięcie wody technologicznej. Większość inwestycji budowlanych realizowana jest z wykorzystaniem technologii murowanych, czyli mokrych. Oznacza to, że podczas pracy stosowane są materiały zawierające w sobie wodę.

Usunięcie wody z nowopowstałych elementów budowlanych jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kolejnych etapów prac, a po ich zakończeniu – do przekazania obiektu do użytkowania. Przemysłowe osuszacze powietrza są zatem wykorzystywane przede wszystkim do szybkiego usuwania wilgoci technologicznej z murów i wylewek.

Osuszacze powietrza do zastosowań domowych

Jednak osuszacze powietrza stosowane są nie tylko podczas prac budowlanych. Urządzenia te stanowią nieocenioną pomoc w sytuacjach, gdy jesteśmy zmuszeni do usuwania skutków zalania mieszkania, a takie przypadki zdarzyć się mogą zarówno w blokach, jak i w domach jednorodzinnych.

Suszenie ścian po wypadku z pękniętą rurą czy uszkodzoną pralką rzadko daje oczekiwane rezultaty, jeżeli opiera się wyłącznie na wietrzeniu pomieszczeń. Szybkie, skuteczne, a jednocześnie nieinwazyjne usunięcie skutków zalania jest możliwe wyłącznie przy wykorzystaniu osuszacza powietrza.

Osuszacze powietrza znajdują zastosowanie również w mieszkaniach, które z różnych przyczyn charakteryzują się stale lub okresowo zawyżoną wilgotnością (np. w starych kamienicach zimą). W takich miejscach osuszacz pozwala na przywrócenie właściwego poziomu zawartości wody w powietrzu, przywracając komfort klimatyczny w pomieszczeniach.

Oprócz przywrócenia właściwej atmosfery w mieszkaniu, stosowanie przynosi kilka dodatkowych korzyści. Przede wszystkim zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni niszczących ściany i wpływających negatywnie na zdrowie mieszkańców. Jednocześnie, osuszacz zapobiega skraplaniu się wody i ułatwia ogrzewanie pomieszczeń.

Materiał partnera