magnesy

Zastosowanie magnesów walcowych

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe rozwiązania, a co za tym idzie – bardziej zaawansowane techniki wykorzystywane do produkcji różnych części składowych maszyn i przedmiotów. We współczesnym świecie bardzo szerokie zastosowanie znalazły różnego rodzaju magnesy. Są one ważnymi elementami zarówno mniejszych produktów – np. ozdobne magnesy na lodówki, jak i większych – takich jak silniki elektryczne. Magnesy można podzielić ze względu na pierwiastki, z jakich powstają, oraz kształty.

Magnesy walcowe

Jednym z magnesów, które dzięki swojemu kształtowi znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle i nie tylko, jest magnes walcowy. Jego występowanie nie ogranicza się tylko do jednego rodzaju wyrobów –  można spotkać magnesy walcowe zarówno ferrytowe, jak i neodymowe czy alnico. Te pierwsze są najbardziej popularne ze względu na najniższą cenę za kilogram oraz kształty, jakie mogą przybrać. Magnesy neodymowe posiadają natomiast najwyższą wartość indukcji magnetycznej, czyli charakteryzują się największą mocą. Z kolei alnico charakteryzują się największą wytrzymałością mechaniczną.

Magnesy ferrytowe

Walec to najbardziej tradycyjna forma, w jakiej można spotkać magnesy ferrytowe. Są one dostępne do kupienia w Hurtowni Magnesów Przemysłowych na stronie internetowej euromagnesy.pl. Magnesy ferrytowe walcowe służą do produkcji sprzęgieł magnetycznych, silników elektrycznych, różnego rodzaju uchwytów, kompasów, a także głośników. Podobnie jak inne magnesy, te również znalazły szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Magnesy neodymowe

Również magnesy walcowe neodymowe są wykorzystywane w przemyśle na szeroką skalę. Można pokusić się o stwierdzenie, że skala ta jest chyba najszersza, jeśli chodzi o różnorodność zastosowań. Mogą służyć jako ważny element wykrywaczy metali. Bardzo dobrze sprawdzają się też przy mocowaniu dekoracji weselnych bądź świątecznych, a to dzięki ich wysokiemu polu magnetycznemu. Można bez problemu zawiesić ozdoby przy pomocy magnesów neodymowych, nie bojąc się o to, że nie będą się odpowiednio trzymały, w wyniku czego spadną. Magnesy neodymowe wykorzystuje się także w magnetoterapii czy do produkcji zabawek. Używa się ich również jako elementy wykrywaczy rur bądź kołków i gwoździ w ścianach, a także do filtrowania oleju – magnes “wyławia” z niego wszystkie opiłki żelaza. Obok ferrytowych to właśnie magnesy neodymowe stosuje się do magnesów na lodówkę czy na tablice magnetyczne.

Magnesy alnico (AlNiCo)

Ich nazwa to skrót od symboli pierwiastków, z których są wytwarzane – glinu (Al), niklu (Ni) oraz kobaltu (Co). Przed wynalezieniem magnesów neodymowych to właśnie one były najmocniejszymi znanymi wytworami tego typu. Podobnie jak ferrytowe i neodymowe, magnesy alnico także występują w kształcie walca. Różnią się nieco długością – mają większe gabaryty. Można je wykorzystywać w mikrofonach, czujnikach czy jako magnesy żołądkowe dla bydła. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie wymagany jest mocny magnes trwały, czyli na przykład w silnikach elektrycznych. Obecnie systematycznie zastępuje się je magnesami neodymowymi, które są o wiele silniejsze, a co ważniejsze – mniejsze.

Tak naprawdę zastosowanie magnesów walcowych zależy od siły, na jaką jest zapotrzebowanie, oraz miejsca, w którym będą umieszczone. W dzisiejszych czasach tego rodzaju wyroby znajdują coraz szersze zastosowanie. Jednocześnie starsze magnesy, takie jak alnico, są wypierane przez nowocześniejsze, bardziej dopasowane do naszych potrzeb. Zarówno magnesy ferrytowe, jak neodymowe oraz alnico można zakupić na stronie euromagnesy.pl.