Zastosowanie drutów węglowych

Spośród wielu produktów powstających w pracach hutniczych i przy ich okazji jest tzw. drut węglowy. Choć mało kto o tym wie, to jest to materiał bardzo powszechnie stosowany, z którym każdy z nas ma styczność na co dzień. Występuje w bardzo różnych konfiguracjach, dzięki czemu można jego gatunek dopasować do naszych potrzeb. Jakie są więc zastosowania drutów węglowych?

Zastosowanie

Druty węglowe to jak dotąd najbardziej trwałe i odporne na zniszczenia materiały, wykorzystywane do produkcji gwoździ, ogrodzeń oraz innych metalowych konstrukcji, które muszą być giętkie, w miarę wytrzymałe i przede wszystkim dobrej jakości. Oczywiście druty węglowe różnią się od siebie wieloma parametrami, takimi jak zakres wytrzymałości na rozciąganie, przeznaczenie, a także zakresy średnic. Spośród ogólnej charakterystyki tych drutów wyróżnia się dwa główne typy: druty węglowe ze stali niskowęglowej i druty ze stali wysokowęglowej. Ich dystrybucją zajmują się firmy sprzedające szeroko pojęte produkty hutniczne, jak np. firma Hax-Inox z Gliwic.

Stal niskowęglowa

Druty ze stali niskowęglowej dzielą się na trzy kategorie: ocynkowane, żarzone, czarne. Druty ze stali niskowęglowej ocynkowane charakteryzują się zakresem wytrzymałości na rozciąganie równym 450-800 MPa i zakresem średnic 1,20-6,00 mm. Świetnie sprawdzą się przy siatkach ogrodzeniowych, pastuchach oraz sitach. Druty czarne ze stali niskowęglowej mają niemal równy zakres wytrzymałości na rozciąganie, co poprzedzający je typ, czyli 600-800 MPa. Mają identyczny zakres średnic i są przeznaczone do produkcji ogrodzeń, gwoździ i mat prasowanych. Ostatni typ, czyli druty żarzone mają mniejszy zakres wytrzymałości na rozciąganie: 390-490 MPa i zakres średnic od 0,60 do 6,00 mm. Idealnie nadadzą się do wiązania strzemion zbrojeniowych i belowania odpadów.

Stal wysokowęglowa

Druty ze stali wysokowęglowej zaś mają zdecydowanie więcej kategorii – największa z nich to druty ocynkowane, które dzielą się na poszczególne klasy: A, B, C, SL, SM, SH, DM, DH. Zakresy średnic tego typu drutów wahają się od 0,30 do 20 mm. Oprócz nich występują także druty na sprężyny typu bonell, charakteryzujące się dość dużą wytrzymałością na rozciąganie (1570-1770 MPa) i stosowane przy produkcji sprężyn tapicerskich. Druty na sprężyny typu ZIG-ZAG to kolejna podkategoria drutów wysokowęglowych z wytrzymałością 1650-1860 MPa, zakresem średnic 3,00-3,80 mm. Stosowane są także do wyrobu sprężyn tapicerskich, do czego wykorzystywane są również druty na sprężyny faliste. Przedostatnia kategoria to druty do produkcji lin, występujące zarówno jako druty ocynkowane, jak i druty czarne; zakres ich średnic waha się od 0,30 do 2,40 mm i są niesamowicie odporne na rozciąganie. Ostatnia pozycja to druty przeznaczone do produkcji szczotek, których zakres średnic występuje w granicach od 0,25 do 0,50 mm.

Materiał partnera