agregaty pompowe

Zastosowanie agregatu pompowego

Agregat pompowy jest jednym z najważniejszych elementów każdej profesjonalnej instalacji nawadniającej bądź odwadniającej. Trudno sobie nawet wyobrazić nowoczesne górnictwo, budownictwo, rolnictwo czy przemysł pozbawione tej technologii. W każdej branży zastosowanie znajdują urządzenia o nieco innych parametrach, dlatego tak ważna jest prawidłowa ocena potrzeb przy danym projekcie czy inwestycji, aby jak najlepiej dobrać do nich odpowiedni agregat.

Górnictwo

Najbardziej wytrzymałe agregaty pompowe wykorzystuje branża wydobywcza. Moc i wydajność tych maszyn muszą bowiem sprostać trudnym, a niekiedy też całkowicie nieprzewidywalnym warunkom, jakie panują pod ziemią. Podczas drążenia chodników wyrobiskowych niejednokrotnie trafia się na przykład na żyły wodne. Aby proces wydobycia nie uległ poważnym zaburzeniom, woda zalewająca obszar działań musi szybko i sprawnie zostać odpompowana na powierzchnię, w czym wysokowydajny agregat okazuje się niezastąpiony.

Na budowie

Budownictwo to kolejna gałąź przemysłu, gdzie agregaty pompowe znajdują dość szerokie zastosowanie. Wchodzą one w skład zestawów igłofiltrowych, przy pomocy których osusza się tereny podmokłe przeznaczone pod zabudowę, a także obniża poziom wód gruntowych. Tempo osuszania nie jest aż tak kluczowe jak w przypadku chociażby górnictwa, jednak odpowiedni agregat jest w stanie istotnie przyspieszyć realizację projektu, ograniczając czas potrzebny na usunięcie blokującej okresowo inwestycję nadmiernej wilgoci.

Rolnik szuka agregatu

Konieczne czasami osuszanie terenu pod uprawę rolną to również zadanie dla agregatu pompowego. W rolnictwie jednak znajduje on zastosowanie także przy nawadnianiu pól, zwłaszcza wtedy, gdy na przykład wodę ze studni trzeba wykorzystać na położonym stosunkowo daleko od niej obszarze. Agregat podłączany jest wówczas do deszczowni lub innego typu systemu nawadniającego.

Jeżeli agregat pompowy musimy nabyć samodzielnie, upewnijmy się, że dystrybutor, u którego planujemy dokonać zakupu, ma doświadczenie szersze nawet niż wachlarz oferowanych maszyn. Fachowcy pomogą wówczas wybrać optymalny model. W niektórych przypadkach można też zdać się na firmę profesjonalnie zajmującą się pracami odwodnieniowymi, która doboru odpowiedniego urządzenia dokonuje w ramach zleconej przez nas usługi. Firmą taką jest np. specjalizujący się w robotach inżynieryjno-geologicznych Geotest z siedzibą w Tychach.

Materiał partnera