kotly-zasypowe

Zalety i wady kotłów zasypowych

Spalanie paliw stałych, takich jak węgiel czy biomasa, jest wciąż najpowszechniej stosowaną metodą ogrzewania domów. Niezbędny jest w tym procesie odpowiedni kocioł grzewczy. Nie należy lekceważyć kwestii wyboru tego urządzenia, gdyż od tej decyzji zależeć będzie komfort naszego życia przez co najmniej kilka następnych lat. Dostępne na rynku kotły dzielą się zasadniczo na dwie grupy – kotły zasypowe oraz podajnikowe. Każdy na pewno choć raz w życiu spotkał się z urządzeniami z pierwszej grupy, są obecne w domach znacznie dłużej, niż nowsze kotły podajnikowe.

Zalety kotłów zasypowych

Kotły zasypowe są najczęściej stosowaną obecnie kategorią kotłów. Jest to przede wszystkim zasługa niskich kosztów zakupu oraz eksploatacji tego urządzenia – oczywiście, koszty te uzależnione są od parametrów pieca oraz kubatury domu, jednak kotły zasypowe są z reguły tańsze od kotłów podajnikowych o tej samej mocy. Do pozostałych zalet kotłów zasypowych należą:

  • Prosta konstrukcja – oznacza to, że urządzenie jest proste w obsłudze i znacznie mniej awaryjne.
  • Czyste spalanie – warunkiem jest jednak prawidłowa obsługa
  • Dostosowanie do spalania szerokiej gamy paliw
  • W przypadku wielu modeli sterowanie może zostać zautomatyzowane

Wady kotłów zasypowych

Przy wszystkich swoich zaletach, kotły zasypowe mają również pewne wady, które znacznie obniżając komfort korzystania z nich. Najważniejsza z nich to fakt, że średnio raz na 24 godziny należy do kotła dołożyć paliwo, żeby zapewnić ciągłość ogrzewania. Jego pozostałe wady to:

  • W przypadku sterowania ręcznego problem z uzyskaniem optymalnej wartości spalania – niewielki błąd może prowadzić do większego zużycia paliwa lub też do niedogrzania domu
  • Kotły sterowane automatycznie wyposażone są często w dmuchawy, które mogą powodować znacznie zużycie paliwa

Spalanie górne czy dolne?

Kotły zasypowe można dalej podzielić na dwie kategorie, czyli na kotły do spalania górnego i dolnego. Zasadnicza różnica polega na tym, w jaki sposób do pieca dokładane jest paliwo – czy od góry, z dolnym dopływem powietrza, czy od dołu. Każde z tych rozwiązań również ma swoje plusy i minusy. Kotły do spalania górnego są zazwyczaj tańsze i prostsze w obsłudze, z drugiej strony przewagą kotłów do spalania dolnego jest większa kontrola nad procesem spalania (co oznacza większą efektowność) oraz czystość spalin. Przed wyborem pieca powinniśmy dokładnie zanalizować nasze potrzeby oraz możliwości finansowe. Szeroki wybór kotłów zasypowych znajdziemy w ofercie Zakładu Urządzeń Grzewczych Polspaw.

Materiał partnera