Zalety pieców nadmuchowych na pellet

Piece na ekopaliwa zdobywają coraz większą popularność. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ mają one praktycznie same zalety i żadnych wad, a przy tym są bardzo wydajne i ekonomiczne. Jednym z tego typu pieców jest piec nadmuchowy na pellet – czym on się charakteryzuje i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Czystość

Pellet to biopaliwo uzyskane głównie z odpadów drzewnych (choć nie tylko). Ma on formę sprasowanych trocin bez dodatków i lepiszczy. Pellet ma ciekawą właściwość, która wynika z jego naturalnego pochodzenia (i je potwierdza) – bardzo pięknie pachnie; wchodząc do pomieszczenia, w którym trzymany jest pellet, czujemy zapach lasu. Z powodzeniem zastępuje on tradycyjne paliwa grzewcze. Sprzedawany jest w workach 15-25 kg, które są oczywiście suche i czyste, można je ponadto dowolnie przestawiać i magazynować – w przeciwieństwie do węgla czy koksu.

Jego drzewne pochodzenie ma jeszcze tę zaletę, że jest łatwy w utrzymaniu czystości również po spaleniu. Palone drewno pozostawia bardzo mało popiołu (0,3-1% spalanego paliwa), który jest w dodatku drobny i gęsty popiół, dlatego też czyszczenie pojemnika na popiół po paleniu pelletu ma miejsce w najgorszym razie raz na kilka tygodni, a nierzadko odbywa się raz-dwa razy na sezon grzewczy. Można to zresztą łatwo obliczyć – jeśli spopiela się tylko 1% drewna, to po spaleniu 1 tony pelletu zostanie nam maksimum 10 kg popiołu.

Kotły nadmuchowe

Takie właściwości bezsprzecznie wpływają na wygodę użytkowania pelletu, bo nasza obsługa ogranicza się w zasadzie jedynie do sporadycznego doglądania kotłowni i uzupełniania zbiornika na paliwo. A zbiorniki niektórych kotłach mogą być bardzo duże – możemy wybierać pojemności od 80 kg do 3000 kg, co oznacza, że mając do ogrzania mały lub średni dom możemy w zasadzie wrzucić cały zapas pelletu do zbiornika, uruchomić system grzewczy i wejść do kotłowni dopiero po zakończeniu sezonu, aby go wyłączyć. Sprzyja temu też niska cena pelletu (w porównaniu do tradycyjnych paliw). A jeśli myślimy o ogrzewaniu np. zakładu produkcyjnego i pelletu potrzebujemy tyle, że stoi w osobnym magazynie – możemy pomyśleć o zainstalowaniu podajnika ślimakowego, który przetransportuje potrzebną ilość prosto ze stosu. Dlatego też można powiedzieć, że wygodniejszego systemu grzewczego na paliwa stałe w zasadzie nie ma. Jeżeli mamy jeszcze jakieś wątpliwości, możemy skontaktować się z producentem takich kotłów – firmą Ekogreń.

Materiał partnera