Zalety myjek wysokociśnieniowych

Mechanizm działania myjek wysokociśnieniowych jest zasadniczo bardzo prosty: woda, np. z węża ogrodowego, przepływa przez pompę wysokiego ciśnienia i wydostaje się na zewnątrz w postaci skoncentrowanego strumienia, który kierujemy na czyszczony obiekt. Dodajmy do tego podstawowe prawa fizyki, a otrzymamy efekt, który na całym świecie doceniają zarówno duże firmy, jak i klienci jednostkowi wykorzystujący myjki wysokociśnieniowe do domowego użytku.

Szybko i dokładnie

Ciśnienie wody w tradycyjnym wężu ogrodowym osiąga najwyżej 4 bary. Dzięki myjkom wysokociśnieniowym ta wartość zwiększa się aż do 150-160 barów. Potraktowane takim strumieniem zabrudzenia zostają usunięte praktycznie bez wysiłku, co oznacza, że w tym samym czasie jesteśmy w stanie wyczyścić więcej powierzchni lub sprzętów. Czyszczenie to zaś zwykle jest dokładniejsze niż w przypadku najbardziej nawet doświadczonego pracownika profesjonalnej firmy sprzątającej, który przeprowadziłby je ręcznie, z wykorzystaniem klasycznego zestawu gąbek, szczotek oraz środków czystości.

Oszczędnie i ekologicznie

W przypadku myjek wysokociśnieniowych zresztą często w ogóle nie zachodzi potrzeba skorzystania z tych ostatnich. Zyskuje na tym środowisko, do którego trafia zatem mniej detergentów, a i w naszym portfelu zostaje więcej pieniędzy, które przeznaczyć musielibyśmy na zakup detergentów. – W najnowocześniejszych urządzeniach ograniczono dodatkowo zużycie energii i wody do niezbędnego minimum, co stanowi kolejną proekologiczną oszczędność – mówi ekspert z zajmującej się kompleksową obsługą rolnictwa firmy Agromarket.

W przypadku opornego brudu można zastosować niewielką ilość środków czyszczących, ewentualnie użyć specjalistycznych akcesoriów do myjek wysokociśnieniowych. Mowa tu o różnego rodzaju szczotkach obrotowych, dodatkowych wężach i końcówkach przeznaczonych do trudnych powierzchni. Niektóre modele mają też możliwość wykorzystania mieszanki wody z piaskiem, co jest w stanie usunąć nawet tak trwałe zabrudzenia, jak chociażby plamy z lakieru czy farby.

Bezpiecznie dla czyszczonych powierzchni

Jedną z największych zalet myjek wysokociśnieniowych pozostaje jednak ich wysoka skuteczność mimo braku zastosowania żadnych innych czynników niż skoncentrowany strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko uszkodzenia, zadrapania czy porysowania szorowanej powierzchni. Stąd urządzenia te wykorzystuje się nie tylko do czyszczenia np. karoserii samochodowej, ale także różnego typu maszyn, w tym zwłaszcza rolniczych i ogrodowych. Najbardziej delikatne powierzchnie dla bezpieczeństwa można potraktować strumieniem wody o nieco mniejszym ciśnieniu (umożliwiają to wbudowane w niektóre modele manometry) albo wydostającym się z dyszy ustawionej w nieco większej odległości od czyszczonego obiektu. I odwrotnie – zbliżając do niego dyszę, możemy uporać się z trudniejszymi zabrudzeniami.

Łatwe w obsłudze i uniwersalne

Istnieją różne rodzaje myjek wysokociśnieniowych, m.in. mobilne i stacjonarne, ciepło- i zimnowodne. Dobiera się je w zależności od tego, czy chcemy wyczyścić np. chodnik przy domu, czy też do sprzątnięcia jest wielka hala magazynowa. Zasadniczo jednak kompaktowe rozmiary, niewielki ciężar i brak kłopotów z transportowaniem to kolejne zalety tego typu urządzeń. Do innych należy ich uniwersalność: tą samą myjką będziemy w stanie równie skutecznie wyczyścić wiele bardzo różnych obiektów. Można wśród nich wymienić wspomniany chodnik czy ścieżkę w ogrodzie, ale też rowery, narzędzia i meble ogrodowe, schody i ogrodzenia, baseny i fasady domów, tarasy i rolety okienne. Myjki wysokociśnieniowe są też świetnym narzędziem do usuwania mchu i porostów.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że dla wielu osób najważniejszą zaletą urządzeń czyszczących pod wysokim ciśnieniem jest to, iż potrafią zamienić przykry obowiązek w zajęcie relaksujące albo nawet w zabawę. Usuwanie uporczywych zabrudzeń w sposób łatwy, niewymagający wysiłku może dostarczyć sporo satysfakcji i przyjemności.

Materiał partnera