magazyny automatyczne

Zalety magazynów automatycznych

Magazyny automatyczne to rozwiązania cieszące się coraz większą popularnością w logistyce przemysłowej. Odpowiednio zaprojektowany i zoptymalizowany magazyn pozwala szybko i skutecznie zarządzać przestrzenią oraz znajdującym się w jej obrębie towarem.

Wiodącym elementem magazynów automatycznych są umieszczone na prowadnicach dźwigi, przenoszące towar między określonymi punktami dystrybucji. Obecność tego typu, nowoczesnych technologii, spowodowała ogromny skok jakościowy procesów logistycznych.

Oszczędność czasu

Dzięki zautomatyzowaniu procesów logistyki, w magazynach automatycznych wszystkie czynności odbywają się niezwykle płynnie. Tempo pracy dźwigu może być regulowane za sprawą odpowiedniego napędu. ,,Co ważne, zwiększenie tempa pracy nie wpływa na jej precyzję. Ta utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie” – komentuje ekspert z CASSIOLI Polska, firmy wyspecjalizowanej w dostarczaniu automatycznych systemów transportowych dla logistyki zintegrowanej.

Oszczędność miejsca

Korzystanie z dźwigów o dużym zasięgu umożliwia przearanżowanie układu powierzchni magazynowej. W magazynach automatycznych regały bywają wyższe i gęściej rozstawione. Dzięki temu oszczędza się wiele miejsca, które można przeznaczyć na inne materiały i towary.

Zmniejszenie kosztów

Pod pojęciem ,,zmniejszania kosztów” mieści się wiele czynników. Przede wszystkim chodzi o zmniejszone koszty magazynowania oraz koszty pracy i wymagań w zakresie siły roboczej. Korzystanie z dźwigów pozwala znacząco ograniczyć ilość personelu. Wiele punktów dystrybucji jest bowiem obsługiwanych automatycznie, przez zintegrowanie z linią produkcyjną – informuje ekspert CASSIOLI Polska.

Stała kontrola stanów magazynowych

Nowoczesne magazyny posiadają funkcję automatycznej inwentaryzacji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu mamy możliwość bieżącego kontrolowania stanów magazynowych towarów, a także wydajności i oszczędności miejsca magazynowego.

Minimalizacja błędów

Jak mówi słynne powiedzenie –  ,,błądzić jest rzeczą ludzką”. Niestety każda pomyłka ,,czynnika ludzkiego” w ręcznym zarządzaniu magazynem, może mieć negatywny wpływ na dynamikę i efektywność procesów logistycznych. Wystarczy chwila słabości bądź nieuwagi… W przypadku odpowiednio zoptymalizowanych maszyn problem ten jest zniwelowany do minimum. Automatyczne dźwigi działają bowiem w oparciu o zaawansowane algorytmy sterowania, charakteryzujące się niemal 100% nieomylnością – twierdzi specjalista CASSIOLI Polska.

Łatwość utrzymania czystości

Nowoczesne technologie pomagają w utrzymaniu higieny magazynowej. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku przemysłu spożywczego. Magazyny automatyczne są często wyposażone w specjalne platformy myjące, którym towarzyszą systemy mycia regałów i pustych skrzynek oraz innych opakowań.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Na koniec być może najważniejsze, czyli kwestia bezpieczeństwa. Dzięki automatyzacji procesów magazynowania, znacznemu odciążeniu uległa praca ludzka. Pracownicy działów logistycznych nie muszą już tak często podejmować czynności, wymagających nadzwyczajnej ostrożności – np. operować na dużych, kilkumetrowych wysokościach. Maszyna robi to za nich. Tym samym ryzyko utraty życia lub zdrowia zostaje znacząco zniwelowane.

Materiał partnera