Zalety korzystania z systemów wentylacji mechanicznej

Współczesne budownictwo energooszczędne słynie z wysokiej szczelności bryły budynku. Z tego względu wymaga także nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych, takich jak np. system wentylacji mechanicznej, który wypiera wentylację grawitacyjną. Przedstawiamy zalety systemów wentylacji mechanicznej.

Wentylacja w domu – dlaczego wybrać mechaniczną?

Wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do zastosowanej w większości obiektów mieszkalnych wentylacji grawitacyjnej, zapewnia stałe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń, bez względu na panujące aktualnie warunki pogodowe. Odpowiada ona także za odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz.

W polskich domach i mieszkaniach zazwyczaj spotyka się wentylację grawitacyjną, która jednak ma pewne minusy: jeśli różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku nie jest odpowiednia, to taka wentylacja po prostu nie działa. Wentylacja grawitacyjna nie jest wydajna latem, a zimą dodatkowo może mieć wpływ na straty ciepła. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Progress Klima.

Decydując się na montaż wentylacji mechanicznej, jakość powietrza w domu nie będzie już uzależniona od pogody, ponieważ w jej przypadku przepływ powietrza zapewniany jest przez wentylatory. Dzięki temu ryzyko pojawienia się zawilgocenia i zagrzybienia zniknie, a tym samym poprawi się samopoczucie mieszkańców. Jeśli dodatkowo centralę wentylacyjną wyposaży się w wymiennik ciepła, to znacznie obniżą się koszty eksploatacji całej instalacji.

Jak to działa?

Klasyczna instalacja wentylacji mechanicznej zbudowana jest z systemu przewodów nawiewnych i wywiewnych, za pomocą których dostarczane jest świeże powietrze i odprowadzane jest to już zużyte. W centrali wentylacyjnej znajdują się dwa wentylatory, które wprawiane w ruch przez powietrze powodują jego obieg w systemie. Intensywność całego procesu można dopasować do własnych potrzeb.

Jeśli centralę wentylacyjną dodatkowo wyposaży się w wymiennik ciepła, to możliwe będzie korzystanie z rekuperacji – wymiany ciepła między nawiewanym i wywiewanym strumieniem powietrza.

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna może przynieść tym, którzy na nią się zdecydują wiele korzyści. Do jej największych zalet można zaliczyć:

  • możliwość dostosowywania intensywności,
  • stałe dostawy świeżego powietrza,
  • koniec z przeciągami i koniecznością otwierania okien (można zamontować część takich, których nie można otwierać – zmniejszy to straty ciepła),
  • brak tworzącej się pleśni,
  • eliminacja hałasów dochodzących z zewnątrz,
  • możliwość dołączenia wymiennika ciepła,
  • brak konieczności budowy kominów.

Podsumowując, wentylacja mechaniczna to rozwiązanie znacznie lepsze od grawitacyjnej, dlatego warto rozważyć wprowadzenie jej do swojego domu.

Materiał partnera