Zalety korzystania z pomp ciepła

Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie z zakresu techniki grzewczej. System ten pobiera ciepło ze środowiska – powietrza i gruntu – przenosi je za pośrednictwem cieczy i podgrzewa przy pomocy sprężarki, a następnie rozprowadza w domu. Tam służy do ogrzewania wnętrz i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a wszystko to przy niewielkim udziale energii elektrycznej. Jakie są zalety pomp ciepła?

Oszczędności dla domowego budżetu

Jedną z najważniejszych zalet pomp ciepła jest ich ekonomiczność. Koszt wytworzenia ciepła wynika wyłącznie z konieczności wykorzystania energii elektrycznej, co stanowi jedynie ok. 25% całkowitego zapotrzebowania pompy ciepła na energię. Resztę pobiera się z otoczenia, np. z powietrza, gruntu czy wody, czyli z całkowicie darmowych źródeł energii. Pozwala to znacznie obniżyć rachunki w porównaniu z tradycyjnymi technikami grzewczymi. Dodatkowo to również oszczędności związane z niskim kosztami prac konserwacyjnych oraz brakiem konieczności budowy komina czy pieca.

Wsparcie dla środowiska

Druga ważną zaletą pomp ciepła jest fakt, iż jest to rozwiązanie ekologiczne, co przy postępującej degradacji środowiska ma niebagatelne znaczenie. Dlaczego pompy ciepła są tak przyjazne dla środowiska?

  • Korzystają z alternatywnych źródeł energii – stosowanie odnawialnych zasobów pozwala oszczędzić surowce, takie jak węgiel, olej czy gaz, których systematycznie ubywa, a ich ceny stają się coraz wyższe.
  • Nie zanieczyszczają powietrza – korzystanie z pompa ciepła to brak emisji szkodliwych gazów i spalin do atmosfery. To zatem sposób na walkę ze smogiem i efektem cieplarnianym.

Wygoda i bezpieczeństwo

Pompy ciepła gwarantują domownikom pełen komfort użytkowania. Cicha praca, automatyzacja systemu i brak potrzeby konserwacji to niewątpliwe atuty tej technologii. Użytkownicy nie muszą martwić się uzupełnianiem opalu czy zatrudnianiem fachowców do przeglądów i napraw instalacji. Ale to również tak istotne bezpieczeństwo wynikające z faktu, iż pompy ciepła nie stwarzają zagrożenia pożarem.

Jeszcze więcej korzyści

Jakie inne zalety posiadają pompy ciepła?

Ta nowoczesna technologia daje użytkownikowi bardzo ważną rzecz, jaką jest niezależność. Ciepło w gruncie czy w powietrzu będzie zawsze, toteż nie musimy przejmować się ewentualnymi przerwami w dostawie energii. Inną zaletą pomp ciepła jest ich wielozadaniowość. Pamiętajmy bowiem, że pompa to nie tylko ogrzewanie zimą, ale również chłodzenie latem, co jest ważne zwłaszcza dziś, gdy upalnych dni przybywa. Jeśli dodamy do tego niewielkie gabaryty urządzeń, możliwość montażu w niemal każdym miejscu i bezobsługowe działanie, okaże się, że pompa ciepła stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań z zakresu techniki grzewczej. – mówi przedstawiciel firmy Klima-Premium z Warszawy.

Materiał partnera