Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy jest drukiem bezpośrednim – w jego przypadku nie ma konieczności korzystania z formy drukarskiej, ponieważ materiał do druku jest dostarczany drogą cyfrową, z której można go przenieść na fizyczną powierzchnię za pomocą różnego rodzaju drukarek i systemów do farbowania materiału – atramentu, tonera czy lasera. W poniższym artykule dowiesz się, jakie zalety posiada druk cyfrowy.

Szybki wydruk o wysokiej jakości

Jeżeli oczekujesz szybkiej realizacji zamówienia, postaw na druk cyfrowy. Zastosowanie druku cyfrowego umożliwia drukowanie na wielu różnych podłożach w szerokim przedziale gramatur. Prędkość wynosi ok. 200 stron formatu A4 na jedną minutę, jakość znacznie przewyższa wydruk z typowej drukarki, a pierwsza odbitka ukazuje się natychmiast. Warto również pamiętać, że ze względu na brak konieczności przygotowania formy drukowej koszty druku są znacznie niższe przy bardzo małych nakładach.

Cyfrowa obróbka zdjęcia pozwala na pełne zarządzanie kolorem oraz skalowanie obrazu. Wydruki można ponadto pokrywać folią błyszczącą lub lakierem UV, a także sztancować – wycinać za pomocą wykrojnika. Istnieje także możliwość ich personalizacji, m.in. dzięki nadaniu każdej odbitce indywidualnego numeru seryjnego.

Drukowanie za pomocą lasera lub atramentu

Druk cyfrowy zaczyna się w aparacie cyfrowym lub komputerze. Po utworzeniu pliku graficznego przekształca on obraz na grafikę rastrową. Odpowiednio przeprowadzony proces pozwala na prawidłowe wydrukowanie pikseli, które składają się na obraz.

Odwzorowanie grafiki komputerowej na kartce papieru może nastąpić np. przy pomocy druku laserowego, czyli techniki, która wykorzystuje impulsy światła z wiązki laserowej, tworząc obrazy na powierzchni światłoczułej. Zasada działania drukarek laserowych polega na przyciąganiu się przeciwnych ładunków elektrycznych.

W przypadku drukarek atramentowych do tworzenia obrazu na papierze wykorzystywane są bardzo małe kropelki tuszu, które kontrolowane są za pomocą sygnałów cyfrowych. Tusz jest wypychany z pojemników na papier za pomocą specjalnych dysz. Taki rodzaj druku cyfrowego jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem do użytku domowego – zaznacza specjalista ds. handlu w Drukarni 3D Fortis z Zielonej Góry, która jest rodzinną firmą z wieloletnią tradycją.

Materiał partnera