Jak zabezpieczyć elementy metalowe przed korozją?

Korozja jest ogromnym problemem w przypadku elementów metalowych. Nie można jej lekceważyć, ponieważ zbagatelizowana – może bardzo szybko się rozprzestrzenić. W jaki sposób wobec tego właściwie zabezpieczać metalowe części? Można skorzystać z kilku metod, które przyniosą spodziewane efekty i uchronią przed dalszym niszczeniem tworzywa.

Czym jest korozja?

Zacznijmy od tego, czym jest korozja. To stopniowy proces niszczenia elementów metalowych w wyniku utleniania metali. Tlen styka się z powierzchnią i – zależnie od tego, jakie panują w danym pomieszczeniu bądź na zewnątrz warunki – prędzej czy później rozpoczyna się korodowanie materiału – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Galwmet. Tworzy się rdza, która jest porowatą, kruchą warstwą, składającego się głównie z uwodnionego tlenku żelaza.

W jaki sposób chronić się przed korozją?

Zabezpieczenie elementów metalowych przed korozją to przede wszystkim zastosowanie opóźniaczy korozji. Dzięki stworzeniu warstwy ochronnej, można skutecznie opóźnić proces korozji, a wykorzystuje się tutaj odpowiednie środki, w zależności od tego czy mamy do czynienia ze środowiskiem alkalicznym, czy kwaśnym. Można też zastosować ochronę katodową bądź specjalne powłoki ochronne, w tym powłokę elektrolityczną, metalizacyjną, platerową bądź kontaktową. Ponadto, przeprowadza się odpowiednie zabiegi, które również mają zabezpieczyć przed rdzą. Pośród nich można wymienić ochronę anodową, katodową, protektorową, chemiczną, natryskiwanie bądź metalizowanie. Sposobów jest wiele, musimy dobrać właściwe działania do posiadanych przez nas elementów metalowych.

Jakie czynniki wpływają na przyspieszenie procesu korozji?

Mówiąc o temacie korozji, należy powiedzieć o czynnikach, które mogą przyspieszać proces korozji. To przede wszystkim niesprzyjające warunki atmosferyczne, czyli duża wilgotność oraz opady. Co więcej, rdzy sprzyja osiadanie zanieczyszczeń naprężenia, które pochodzą od sił zewnętrznych. Trzeba również dodać, że poważne znaczenie ma także skład chemiczny środowiska korozyjnego. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że proces korozji rozpocznie się dużo wcześniej.

Materiał partnera