Wybór klimatyzatora – na co zwrócić uwagę?

Systemy klimatyzacyjne to obecnie standardowe wyposażenie budynków. Spotykamy się z nimi nie tylko w biurach, hotelach, galeriach handlowych, restauracjach i innych miejscach użytku publicznego, takich jak urzędy – coraz więcej właścicieli mieszkań zainteresowanych jest zainstalowanie klimatyzatorów we własnym domu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, dokonując zakupu?

Rodzaj klimatyzatora

To pierwsza rzecz, którą powinniśmy wziąć pod rozwagę planując zakup. Dostępne na rynku urządzenia możemy podzielić na cztery kategorie:

  • monobloki mobilne, w których wszystkie podzespoły znajdują się w jednym przenośnym urządzeniu
  • monobloki stacjonarne, w których wszystkie podzespoły są umieszczone w jednym urządzeniu, montowanym na stałe (zazwyczaj w otworach okiennych)
  • mobilne klimatyzatory split, których najbardziej hałaśliwe mechanizmy znajdują się w jednostce zewnętrznej, połączonej z przenośną jednostką wewnętrzną
  • stacjonarny split, czyli montowany na stałe system, składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Szczególną odmianą tego rodzaju klimatyzatora jest multisplit, czyli systemy złożone z jednej jednostki zewnętrznej, podłączonej do kilku jednostek wewnętrznych.

Każda z opcji ma swoje zalety i wady, które mają niebagatelne znaczenie dla komfortu korzystania z urządzenia. Dla przykładu mobilne monobloki są najtańsze na rynku, ale jednocześnie są hałaśliwe, a ze względu na fakt, że ciepłe powietrze musi być odprowadzane przez przewód wystawiony za otwarte okno, spada ich – i tak niska – wydajność. Dla odmiany stacjonarne klimatyzatory split zapewniają największą jakość chłodzenia, jednak są kosztowne i wymagają profesjonalnego montażu.

Informacje o produkcie

Parametry każdego klimatyzatora powinny być szczegółowo opisane przez producenta. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • Poziom hałasu – im niższe natężenie dźwięków emitowane przez urządzenie, tym wyższy komfort korzystania z niego, szczególnie jeśli klimatyzator montowany jest w sypialni lub biurze. Warto ponadto dowiedzieć się, w jakiej odległości od urządzenia dokonano pomiaru hałasu – powinna być ona nie większa, niż metr.
  • Zakres temperatur – klimatyzatory mogą być wyposażone w różne urządzenia odpowiedzialne za regulację temperatury, pomijając najtańsze modele, które zazwyczaj są pozbawione takiej możliwości. Najlepszym rozwiązaniem są inwertery, które umożliwiają dostosowanie nadmuchu chłodnego powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Nie tylko zwiększa to komfort korzystania z urządzenia, ale również pozwala zmniejszyć zużycie energii
  • Nadmuch powietrza – dobry klimatyzator powinien umożliwiać dostosowanie kierunku nawiewu chłodnego powietrza w celu optymalnego chłodzenia pomieszczenia.
  • Dodatkowe funkcje – klimatyzatory wyposażane są w różnego rodzaju systemy, ułatwiające korzystanie z nich, m.in. uruchamiający nawilżacz powietrza, informujący o parametrach powietrza lub ostrzegający o konieczności wykonania prac serwisowych, np. wymiany filtra.

W razie wątpliwości w doborze klimatyzatora, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak firma Szałek, zajmujących się doradztwem, sprzedażą, montażem i serwisowaniem systemów klimatyzacyjnych.

Materiał partnera