szlifierka do drewna

Wybieramy szlifierkę do drewna

Czy szlifowanie jest trudne? Czy zawsze musimy polegać na wynajętym fachowcu? Okazuje się, że nie! Przy odpowiednio dobranym sprzęcie i krótkim wprawieniu się możemy z powodzeniem zająć się szlifierką samodzielnie. Zapraszamy do krótkiego przewodnika po szlifierkach do drewna, który ułatwi dobór narzędzia do zaplanowanych prac.

Dobór szlifierki do obrabianej powierzchni

To, jakie narzędzie sprawdzi nam się najlepiej, zależy przede wszystkim od tego, jaki materiał będzie obrabiany. Drewno w zależności od rodzaju różni się takimi parametrami jak twardość, kruchość, wilgotność, usłojenie i wieloma innymi – z każdym trzeba nieco inaczej się obchodzić. Drugi bardzo ważny aspekt, to rozmiar i kształt powierzchni, którą chcemy szlifować. Do dużych i płaskich powierzchni najlepiej dobrać najwydajniejsze narzędzie, jakim jest szlifierka taśmowa. Niestety, ten typ urządzenia, choć jest świetny do obróbki dużych połaci drewna, nie sprawdza się przy rogach i detalach – do nich  powierzchnia szlifująca po prostu nie dotrze.

Szukamy rozwiązania idealnego

Szlifierka taśmowa, choć wydajna, nie zawsze się sprawdza. Na szczęście, istnieją bardziej uniwersalne narzędzia pracy. Są to szlifierki mimośrodowe oraz szlifierki oscylacyjne. Czym się różnią? Która będzie odpowiednia do naszych zastosowań? Aby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, że szlifierka mimośrodowa ma okrągłą stopę o średnicy około 12–15 cm. Im mniejsza, tył łatwiej o uzyskanie precyzji podczas szlifowania. Spada jednak wówczas wydajność pracy.

Szlifierki oscylacyjne mają większe powierzchniowo stopy o kształcie prostokątnym, kwadratowym, a także, w przypadku szlifierek oscylacyjnych typu delta, trójkątnym. Ten ostatni rodzaj stopy jest też wyraźnie mniejszy niż w przypadku tych o kształcie czworobocznym. Ułatwia to pracę w trudno dostępnych miejscach, do których nie sięgają standardowe szlifierki oscylacyjne.

Warto zwrócić uwagę także na sposób mocowania materiału ściernego. Najpopularniejszy sposób to rzepy, ale są też szlifierki, do których papier mocuje się zaciskowo. Zaciski dają dużo większy wybór jeżeli chodzi o materiał, który chcemy zamocować na stopie.

Mając odpowiednio dobrane narzędzia, wystarczy opanować nieco teorii, technikę, i – najważniejsze! – przestrzegać zasad BHP. W razie wątpliwości co do wyboru szlifierki warto udać się do profesjonalnego sklepu (spory wybór oferuje Prochera) i porozmawiać z osobą, która pokaże nam w praktyce różnice między poszczególnymi typami i modelami oraz podpowie, co najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach.

Materiał partnera